Поне за половин година ще бъдат отнемани вече шофьорските книжки на нарушителите, които са седнали зад волана дори след като са обърнали две бири. Почерпените водачи, които бъдат спипани с концентрация на алкохол в кръвта от 0,5 до 1,2 промила, ще се разделят със свидетелствата си за правоуправление за период между 6 и 12 месеца. Това предвиждат промени в Закона за движение по пътищата, които депутати от ГЕРБ, начело с шефа на транспортната комисия в НС Иван Вълков, са внесли в деловодството на парламента.
Наказанието се уеднаквява за всички категории водачи. Сега тежестта му зависи от това дали шофьорът, който е хванат зад волана, след като е обърнал някоя друга чашка, е начинаещ, опитен или пък превозва опасен товар. В зависимост от това санкцията варира от 1 до 12 месеца и от 2 до 12 месеца лишаване от правоуправление. Оказало се, че при 60-70% от случаите КАТ налага минималното предвидено наказание, при което нарушителите губят книжката си само за месец или два. Тъкмо затова депутатите настояват минималният период, за който свидетелството ще литва, да бъде 6 месеца, пише в днешния си брой вестник "Монитор".
Глобата за почерпените водачи според опита им зад волана пък в момента варира от 200 до 500 лв. и от 300 до 600 лв. С промените уеднаквената за всички водачи санкция скача до минимум 500 и максимум 1000 лв. "Считаме, че за забраната на употреба на алкохол няма никакво отношение какъв е водачът", аргументира се Вълков.
Сред останалите предложения е и четворно увеличение на глобата за неспиране на пешеходна пътека, когато на нея е стъпил човек и за преминаване при червен сигнал на светофара. За тези нарушения водачите ще олекват вече с по 200, вместо с 50 лв. Мотивът е, че - също както употребата на алкохол, тези нарушения са причина за огромен брой от инцидентите на пътя през изминалата година.
Шофьорите да бъдат задължени да карат целогодишно с включени фарове по всяко време на денонощието. Такова предложение за промяна на Закона за движение по пътищата са направили още депутати от ГЕРБ.
Шефът на транспортната парламентарна комисия Иван Вълков защити идеята, като подчерта, че сегашното изискване светлините да се включват и през деня за зимния период от едва четири месеца между 1 ноември и 1 март на следващата година обърква водачите, които са принудени ежегодно да свикват и отвикват с него. Така мнозина от тях плащат глоби, понеже забравят да включват фаровете си, докато свикнат с мярката в първите дни на ноември, когато по традиция КАТ стартира акция "Светлина”. Освен това изискването е въведено вече в много от европейските държави, като Германия, Австрия, Дания, Франция, Италия, Унгария, Естония, Литва, Латвия и скандинавските страни.
Санкциите за шофьорите, които са забравили да пуснат фаровете си в светлата част на деня там, далеч обаче надхвърлят налаганата у нас глоба в размер на 20 лв. Нарушителите в някои от тези държави олекват за това провинение с цели 200 евро. За сметка на това у нас водачите на коли, чиито фарове не са изправни или регулирани така, че да не заслепяват останалите шофьори, се бъркат до 150 лв.