На някои места в страната доматите на едро продължават да се продават на много ниски изкупни цени. Това стана ясно по време на днешния брифинг в Министерството на земеделието и храните (МЗХ), на който бяха обявени резултатите от проверките на сформираната междуведомствена комисия за контрол на вносните храни.
Към периода 1-5 юли средната изкупна цена на оранжерийните домати спадна с 60,5% до 58 ст./кг. Междувременно не спират протестите на производителите, които са категорични, че тази стойност е твърде ниска за качествената им продукция.
Според зам.-министъра на земеделието и храните Явор Гечев цените на едро на зеленчука са започнали постепенно да се нормализират. Той посочи обаче, че движението им е различно в различните региони на страната. На места все още доматите се търгуват на 20 стотинки за килограм, като пример за това е борсата в Русе.
Гечев подчерта, че при такава изкупна цена зеленчукопроизводителите не могат да покрият себестойността на продукцията си.
На днешното събитие присъстваха представители на институциите, част от специализираната междуведомствена комисия. Те обявиха, че са взели нужните мерки за контрол на вноса на стоки и те вече са дали резултат.
Междувременно в Русе министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков призова производителите на зеленчуци да се обединяват в браншови организации, за да са легитимни и да получават по-голямо подпомагане. Регионалната разпокъсаност на търговията на едро на плодове и зеленчуци е проблем, който той очерта и в рамките на срещата си с представители на бранша в сградата на ресорното ведомство миналата седмица.
Министър Греков беше в Русе заедно със зам.-министър Бюрхан Абазов, за да се срещне с протестиращите зеленчуко- и тютюнопроизводители, информират от пресцентъра на МЗХ. Абазов заяви, че секторите на зеленчукопроизводството, животновъдството и овощарството ще бъдат подпомагани по линия на обвързаното плащане по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП). Обвързаната подкрепа е 13% от директните плащания в новата Обща селскостопанска политика (ОСП) и след 2014 г. фермерите ще получават 100 млн. евро годишно по тази линия.
"Тези сектори не са били приоритет през последните години. Затова сега трябва да бъдат стимулирани, за да се развиват с по-бързи темпове", каза от своя страна земеделският министър.