Снимка: Дарик радио
България е на последно място по защитеност на пациентите сред страните на ЕС стана ясно при отбелязването на Европейския ден за правата на пациента в Столичната община, предаде БГНЕС.
България не подава данни към Европейската комисия за усложнения на здравето на пациента след медицински грижи. В страните от ЕС подобни усложнения са при между 10 и 40% от болните. При 3 до 5% е смъртността след лекарска намеса, заяви д-р Антония Първанова, зам. председател на Комисията по здравеопазване при Народното събрание. Тези усложнения и смъртността на пациентите след лекарска намеса се предизвикват от различни причини. Може да са от административни услуги, забавяне на първоначалната помощ, лекарски и фармацевтични грешки и други, поясни д-р Първанова.
В 12 страни има приети закон за правата на пациентите. У нас също се подготвя подобен закон и ще бъде внесен в парламента, заяви Първанова. Подготвя се антикризисна стратегия за ЕС, така че пациентите да не бъдат ощетени, както и финансово портфолио за 5 млрд. евро. В него ще бъдат изброени конкретни мерки, така че да се запазят здравните специалисти във всяка една държава на ЕС. У нас идеята за гаранционен фонд за правата на пациентите все още не е изяснена. Подобен фонд би гарантирал обезщетение на пострадалите при лекарски грешки.
На пресконференцията беше представена Европейската харта за правата на пациентите, в която са включени право на превантивни мерки, право на достъп, право на жалване, право на обезщетение, право на тайна и конфиденциалност, както и право на съгласие.