Нямаме право да излизаме в отпуск по закон, ако не сме си написали делата. Това каза пред bTV Нели Куцкова, говорител на Съюза на съдиите.
На въпрос "съдия" мръсна дума ли е, Куцкова коментира: Зависи в чия уста. Това е недалновидно и когато се посяга на един от трите стълба на обществото, това може да срине цялата държава". Има
хора, които са на административни позиции и за една година и едно дело не решават, например ген. Пенгезов (председател на Софийския апелативен съд - бел. ред.)от миналата година не ми е известно да
е решил и едно дело, заяви Куцкова. Почти не познавам административни ръководители, които да не гледат дела, допълни Куцкова, цитирана от БГНЕС.
Самият Страсбург е толкова задръстен от дела, че се предпочита, хората, пострадали от правораздаването, да могат да си получат обезщетението по-бързо, така или иначе то се плаща от бюджета на държавата. Неслучайно е измислен съдът в Страсбург, държавата за да може да си организира по такъв начин съдебното законодателство, че да не плаща, допълни Куцкова.
Има хора, които решават до 500 дела годишно. Има млади хора, които умират от тежки болести, от претоварване, от писане на много дела, което доста преуморява. В нашата система нещата са по-бавни, но това е въпрос на сигурност, защото когато те назначават за съдия или прокурор минаваш през изпити, и когато те освобождават процедурата е малко тромава, за да са сигурни, че си заслужава този човек да бъде освободен, заяви Куцкова.
Оказва се, че хората, които никога не са влизали в съд, имат по-лошо мнение от тези, които са влизали в съда, коментира Куцкова.
Всички, които сме пострадали от престъпността, всички искаме виновните да бъдат наказани. Например за една сделка с имот - виждаш, че почтеният човек е бил наивен и не си е съставил документ, а мошеникът му е взел имота и си е съставил перфектно своите документи, виждаш, че мошеникът е изиграл почтения човек, но ти нямаш право да "излезеш" от тези документи, допълни Куцкова.
Страшното ако осъдиш невинен човек е не само, че нараняваш близките му, а и виновният остава ненаказан, стои отстрани и злорадства, каза Куцкова.
Опитът показва, че там, където има достатъчно зали и човешки ресурс, при добра организация едно тежко дело може да се гледа бързо. А с така наречените заболявания, по гражданските дела ако знаете колко болен народ има. Водихме лична борба с Министерството на здравеопазването да пипнат две изречения в закона там, където издават документ на лицето със заболяването, да пишат, че е за пред органите на съдебната власт. Пипнаха ги тези две изречения, поясни Куцкова.
Не познавам начина на проверки на полицейско насилие в други държави. Достатъчно съм интелигентна да не се изказвам по въпроси, които не разбирам. Какви са резултатите от проверката ще видим, заяви Куцкова по повод това, че полицаи пребиха по грешка семейство в Кърджали.