Неплащането на сметки за парно ще се криминализира*

17.09.2008 | 18:10
по статията работи: Петър Чернев
"Топлофикация" може да плаща тока на редовните си платци. Ковачки: Доставката на газ от Русия е неизгодна
Неплащането на сметки за парно ще се криминализира*

Липсва ясна законодателна и правна рамка в сферата на топлофикационните услуги. Това води до недоразумения между доставчика на природен газ, топлофикациите и крайните клиенти. Това беше отчетено днес по време на пресконференция на Асоциацията на топлофикационните дружества.

Основните проблеми на сектора са нежеланието на клиентите да си плащат за използваната услуга и невъзможността топлофикационните дружества да си търсят задълженията. В тази връзка изпълнителният директор на “Toплофикация София” Петко Милевски заяви: "В този холивудски филм “лошият” не е топлофикация и „добрият” – гражданинът...проблемът се крие някъде по-високо”.

В момента дейността на фирмите, които доставят топлинна енергия, се регулира от три закона – за енергетиката, етажната собственост и енергийната ефективност. До 30 септември ще стане ясно кои от предложените от юристите на Асоциацията на топлофикационните дружества промени ще бъдат приложени в трите закона. Впоследствие тези промени ще бъдат предложени от Министерството на икономиката и енергетиката за гласуване в парламента.

Една от промените, които е била предложена, гласи, че неплащането на сметки за изразходвана топлинна енергия трябва да се криминализира.

Като причина за това искане беше посочено, че в момента сроковете, за които могат да бъдат осъдени некоректните платци да си платят борчове, може да се проточат до три години. Освен това от асоциацията припомниха, че в миналото е имало случаи, в които клиенти на топлофикациите са си откачали сами радиаторите, без знанието на дружеството, и впоследствие са ги включвали наново без знанието на фирмите за топлинна енергия.

Друга промяна, която е била посочена като вариант за решаването на проблема с просрочените дългове, е приемането на Закон за комуналните услуги и Закон за топлоснадбдяването. По думите на представители на засегнатите дружества тези закони са добра практика в Европа.

Сред останалите предложени промени е и възможността промяната на цената на топлинната енергия да става на три месеца, а не както досега - на дванадесет месеца. Като причина за това искане беше изтъкнато, че в момента „Булгаргаз” може да иска промяна на цените на газта, която доставя, на всеки три месеца.

Бумът на газифицирането в световен мащаб е отминал. Страната ни трябва да намери начин, по който да си доставя собствени ресурси, с които да захранва топлофикациите. Доставката на газ от Русия е крайно неизгодна, отчете по време на днешната пресконференция благоевградският бизнесмен Христо Ковачки, който в края на август придоби ТЕЦ „Бобов дол”. Той добави, че през миналата година шестте топлофикационни дружества в страната са били на загуба от по 25 млн. лв. всяка за сметка на „Булгаргаз”, която е спечелила 150 млн. лв.

По повод искането за промяна на цените на парното на всеки три месеца Ковачки коментира, че това на този етап би било невъзможно, тъй като ще изгони клиентите на дружествата. Той онагледи твърдението си с факта, че трите топлофикации, които той притежава – в Бургас, Плевен и Русе, са направили големи инвестиции в мощностите си, които не могат да бъдат възстановени, ако те останат без клиенти.

Топлофикационните дружества настояват за ясни правила, които да работят между тях и клиентите им. Това заяви още Петко Милевски. Той добави, че желанието на ръководеното от него дружество е изрядните платци да получават заплатената от тях топлинна енергия и да не бъдат ощетявани за сметка на неизрядните.

Голяма част от длъжниците на топлофикационното дружество в София живеят в престижни квартали като „Лозенец”, „Изток” и „Младост”. Това означава, че проблемът с неплатените сметки не идва от бедните хора с ниски доходи, заключи Милевски.

Възможно е топлофикациите да компенсират редовните си платци в сгради със спряно парно чрез заплащане на част от сметките им за еректроенергия. Това каза в предаването „Денят” на Дарик радио председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества в България Валентин Терзийски. Възможно е това да стане ако има ограничаване на подаването на топлоенергия.

„Елементарния начин за компенсиране, единственото, с което може бързо да се замести като енергоносител е електрическата енергия. Така че съответния разход за количеството електрическа енергия, с което ще произведат тази топлинна енергия, която не им е доставена”, каза той.

Терзийски добави, че еднакво заплашени от спиране са ТЕЦ-овете и на природен газ, и на въглища. Причината за евентуално спиране са неразплатени сметки от топлофикациите на доставчиците на газ или въглища.

*Информацията е актуализирана към 19.35
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....