"Изваждането на Стария Несебър от Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО не е на дневен ред, по-скоро може да се обсъжда включването му в Списъка на застрашените обекти". Това каза Анна Сидоренко от екпертната мисия на ЮНЕСКО, която направи неколкодневен мониторинг на състоянието на Стария Несебър.
"Проблемът ще се обсъжда, след като представим експертния доклад и след като България изпрати документацията с мерките, които се взимат за съхраняването на града като културна ценност", обясни Сидоренко, цитирана от bTV.
"Изваждането на Несебър от списъка никога не е обсъждано", посочи заместник-министърът на културата д-р Тодор Чобанов. По думите му най-важното заключение на експертите след мониторинга е, че няма необратими щети.
"Най-важно е самите хора в Несебър да бъдат убедени в правилността на мерките, които взимат държавата и общината", отбеляза Нур Акън от мисията на ЮНЕСКО.
Според кмета на Несебър Николай Димитров за първи път има диалог между институциите и местните граждани. "Взимаме и конкретни мерки, за да отговаря градът на критериите на ЮНЕСКО. Общината направи уличка на занаятите", предвиждаме и други мерки, допълни кметът.
Част от мерките е новият проект на Министерството на културата и Министерството на труда и социалната политика по програмата "Човешки ресурси" за създаване на малка местна сувенирна индустрия, съобщи заместник-министър Чобанов.
Справка от ДНСК показва, че в момента има 50 заповеди за събаряне, а седем вече са изпълнени. Предстои да бъдат съборени нови 8 незаконни постройки в града.