Ниските лихви „изяждат“ спестяванията на гражданите в много страни, алармира германският таблоид „Ханделсблат“. Причината е в това, че те се намират под нивото на инфлацията. Само в Германия сумата се равнява на над 10 милиарда евро годишно по най-нови изчисления.
Вложителите и собствениците на парични активи по света губят над 100 милиарда евро годишно. Тези изчисления пък разгласи друг немски вестник - „Франкфуртер алгемайне“. Източник и на двата анализа са разработки на немски експерти.
Една от причините за отрицателните реални лихви е политиката на минимално водещи лихви на централните банки от периода на финансовата криза. Те са въведени и като част от спасяването на изпадналата в трудно икономическо положение еврозона. Същевременно се наблюдава приток на инвеститорски средства към страните, които се определят като „сигурни“. Това допълнително оказва понижаващо влияние върху лихвите по депозитите в банковите системи на въпросните държави, допълва bTV.
Към момента общо 23 страни са засегнати от отрицателни реални лихви, изтъкват експерти от Германския икономически институт в Кьолн. Те се позовават на информация, предоставена при статистиките на Световната банка.
По информация на немската Dekabank пък, отрицателните реални лихви водят до загуби на вложителите от еднодневни кредити, текущи сметки и спестявания в налични пари на близо 13,4 милиарда евро годишно. Това се равнява на 0,5% от БВП на Германия.