Важно споразумение по изграждането на банковия съюз беше постигнато в Брюксел. Преговарящите се разбраха за създаването на нова агенция, която ще затваря закъсалите финансови институции в еврозоната, както и фонд, чиято задача ще е да покрива разходите за дейността на новия орган.
Продължилите цяла нощ преговори слагат край на получилата се криза между Европейския парламент и страните от 18-членния валутен съюз по отношение на втория етап от създаването на банковия съюз. Първата крачка бе предоставянето на надзорни правомощия на Европейската централна банка, припомня агенция „Ройтерс“.
Очаква се банковият съюз да възстанови доверието на банките една в друга, както и да засили кредитирането в еврозоната. Това от своя страна ще помогне за засилването на икономическия растеж в 18-те държави, използващи еврото като основна валута.
Цели се също така чрез новите механизми да се прекъсне порочната връзка между правителствата и банките, която беше в основата на тежката финансова криза в Европа.
Преди да влезе в сила обаче новото споразумение трябва да бъде одобрено от ЕП и от финансовите министри на ЕС. То предвижда през следващите 8 години да бъде създаден фонд на стойност 55 млрд. евро, паричните средства за който да идват от налози спрямо банките. В първоначалните планове на единния оздравителен механизъм поставеният срок беше с 2 години по-дълъг.
Освен това ЕЦБ ще има решаващия глас кога да бъде стартирана процедурата за закриване на банките, което дава на много по-малко власт на правителствата на страните членки.
От ключово значение е и фактът, че новият фонд няма да може при нужда да заема допълните средства от европейския спасителен фонд. Това според редица критици означава, че банковият съюз никога няма да бъде това, което първоначално се планираше.