Зад интереса на руската Външнотърговска банка (ВТБ) към "Булгартабак" стои българинът Атанас Бостанджиев. Той е новият шеф на лондонския офис на "ВТБ капитал" и познава добре местния пазар, съобщи вчера руският в. "Ведомости". Изданието се позовава на анонимен служител на ВТБ. Холдингът беше продаден за 100 млн. евро на "БТ Инвест ГмбХ"
Банката участва в конкурса чрез специално регистрираното в Австрия дружество "БТ инвест", което пък е собственост на кипърската й дъщерна фирма "ВТБ капитал". В понеделник руснаците дадоха оферта от 100,1 млн. евро.
Според информацията във "Ведомости", банката участва по настояване на Бостанджиев, който отговарял за разработване и прилагане на стратегии на компанията за Европа. На поста е от 24 май тази година. Преди това е работил в "Голдмън Сакс" от 2008 до 2011 г., където се е занимавал с продажба на облигации. Преди това от 1996 г. е старши мениджър "Продажби на кредитни инструменти" в "Мерил Линч", Лондон.
Бостанджиев е роден през 1975 г. в Добрич, но от началото на 90-те години живее в САЩ, Англия и Германия. Завършил е Уошингтън колидж през 1998 г.
Вестник "24 часа" опитал да се свърже с Бостанджиев, но от Лондон заявили, че е извън офиса, и помолили да бъдат изпратени въпросите по имейла. До редакционното приключване на броя отговор на тях нямало.
По времето, в което Бостанджиев е бил в "Мерил Линч", там е работил и бившият финансов министър в кабинета на НДСВ Милен Велчев. Това породило коментари, че е възможно той да е свързан със сделката. Самият Велчев заяви пред българския вестник, че няма да коментира тази информация.
Анализатори в приватизацията пък правят паралел с опита за продажба на "Булгартабак" през 2003 г. Тогава за купувач бе избрана фирмата "Табако кепитъл партнърс", за която се твърдеше, че има подкрепата на правителството на НДСВ и на принц Кирил, син на тогавашния премиер Симеон Сакскобургготски.
Според информация в руските медии Външнотърговската банка, в която 75% са на държавата, участва в сделката от името на свой клиент и планира да препродаде дружеството. Предвиденият обаче в конкурсните условия срок, в който няма да може да се случи това, е 5 години.
Друга лансирана версия е, че купувачът ще го препродаде на части. "За "Булгартабак" може да се окаже по-изгодно от очакваното да бъде купен от ВТБ. Банката ще продаде активите на стратегически инвеститори, но на части", коментира пред "РБК Дейли" експертът на специализираната агенция "Руски тютюн" Максим Каральов. Изданието коментира, че поставените в приватизацията условия са отблъснали потенциалните участници в конкурса, сред които и мултинационалните "Филип Морис", БАТ, корейската KT&G. "В тютюневия отрасъл не е прието да се гонят два заека - или преработваш тютюн, или произвеждаш цигари", посочва "РБК Дейли".