Консултантът по проекта за АЕЦ "Белене" ще направи анализ на възможността за изцяло руско финансиране на строежа на централата. По думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков ако това не стане, тази възможност винаги ще бъде поставяна на масата като основа за натиск.
Искаме да сложим ясно в параметрите на това, което се предлага, каза министърът. Той добави, че алтернативата на руското финансиране стои някъде отстрани и винаги служи като натиск да се пита защо нещо не се случва. Освен българската държава иска от консултанта да покаже при какви условия проектът би могъл да е печеливш с наличните възможности за финансиране. Това ще бъде и много по-добра основа за привличането на инвеститори в капитала на проекта, каза Трайков.
Руското предложение за финансиране на проекта за българската АЕЦ "Белене" остава в силa. Централата може да бъде построена много бързо. Това заяви междувременно ръководителят на "Росатом" Сергей Кириенко по време на форума "Атомекс Европа", предаде РИА Новости.
Централата може да бъде построена много бързо, тъй като почти всичко е готово. Важно е, че разходите за оборудването са по старите цени. Със сигурност атомната електроцентрала е по-евтина в сравнение с новите проекти, стана ясно по време на събитието.
Ние сме готови да вложим свои средства в проекта, при това толкова е нужно на правителството на България - 100%, 51%, 49%. Смятам, че нашето предложение е уникално, каза Кириенко, цитиран от Агенция "Фокус".
По-късно президентът на "Атомстройекспорт" Александър Глухов уточни, че засега "Белене” все още се намира в състояние, изпреварващо други проекти в района, като авансът вероятно ще стигне до края на 2012 г. Предложението за инвестиране е в сила, но не е безсрочно, тъй като руската държавна компания няма безкраен запас от средства.
По думите на Глухов в момента има и други компании, освен френската "Алтран” и финландската "Фортум”, които правят оценка на риска за влагане на средства в
проекта. Освен това "Фортум” разглежда възможността за увеличаване на дела си до 25%, каквато възможност беше заложена в меморандума, подписан в София миналия ноември, информира
Standartnews.bg.
Към днешна дата "Росатом” е разработил механизъм за финансиране на проекта, съобразен със сегашното му състояние. Какъв е той обаче Кириенко отказа да съобщи, тъй като условията са
търговска тайна. Готов съм да споря, че България никога няма да получи такова предложение. Ако започвахме с "Белене” сега, ние също нямаше да го направим, категоричен бе шефът на
"Росатом”.
Припомняме ви, че в края на месец февруари 2010 г. стана ясно, че Русия е готова да осигури в най-кратки срокове около 2 млрд. евро за проекта АЕЦ "Белене" без държавна гаранция и без корпоративни гаранции от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Впоследствие премиерът Бойко Борисов отхвърли възможността централата да се строи единствено с руски пари. Тогава стана ясно още, че еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер се е ангажирал да намери стратегически инвеститор за проекта.
В края на миналия месец Националната електрическа компания (НЕК) и руската "Атомстройекспорт" подписаха четиринадесетото поред допълнение към основния договор за проекта "Белене", с което бе удължен срокът до края на март следващата година. Дотогава работни групи от двете страни ще продължат работата по приключването на пазарното проучване. Ще бъде изяснен и моделът за финансиране на проекта според доклада на консултанта HSBC.
Освен това предстоят да се видят и резултатите от стрес-тестовете за функциониращи централи на територията на Европейския съюз, които се очаква да бъдат окончателно оповестени през декември,
информира Dariknews.bg.