Масово закриване на пощенски станции в малките население места - няма да има. Това увериха за от Български пощи и Комисията за регулиране на съобщенията, цитирани от БНТ.
Повод за притеснения сред жителите на малките села стана проект за наредба, която гласи, че в населени места с под 800 жители съществуването на пощенска станция не е задължително.
Оказва се, че този регламент съществува и в момента. Дори и да се затвори дадена станция услугите й трябва да бъдат гарантирани по алтернативен начин.
В казанлъшкото село Горно Изворово живеят близо 260 души, а пощата там e отпреди повече от 50 години. Станцията обслужва и съседното село Долно изворово, където живеят 570 души.
Жителите се притесняват, че ако пощата бъде закрита, няма да има откъде да получават пенсиите си и да плащат сметките си за ток, вода и телефон.
Оказва се обаче, че и в момента в над 2000 населени места у нас стационарна пощенска станция няма. Получаването на писма, колети и пенсии обаче е гарантирано - чрез пощальон или мобилни пощенски
станции.
Дори и да се наложи оптимизация на пощенските станции, където примерно за година са изпратени само 20 писма," Български пощи" са длъжни да осигурят алтернативна услуга, в противен случай
регулаторът няма да позволи закриване.
Ръководството на български пощи също беше категорично, че работещи станции няма да се затварят. Няма да се допусне и хората да пътуват от едно населено място до друго заради пенсия или писмо.