Няма пари, за да се увеличат заплатите на учителите

11.02.2013 | 10:19
по статията работи: Теодора Пенева
Симеон Дянков е върнал постановлението за обещаното повишение с 8%
Няма пари, за да се увеличат заплатите на учителите

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков е върнал постановлението за обещаното 8-процентово увеличение на учителските заплати, информира в. "Труд". Причината – пари за това засега няма.

Министър Дянков е обяснил на синдикатите в бранша, че държавният бюджет е приет, съответните суми са преведени на училищата в делегираните им бюджети и всеки директор сам да решава как да ги разпредели, съобщи телевизия "България Он Еър". За допълнителни увеличения пари не са предвидени.

Пред в. "Стандарт" министърът определи предложението за вдигане на заплатите в такъв размер като незаконосъобразно. "С него на практика "Подкрепа" предлага отпадане на делегираните бюджети", коментира той.

Това обяснение идва само два дни, след като вицепремиерът увери по време на посещение в Кърджали, че до края на февруари учителите ще могат да си получат увеличените заплати със задна дата. По думите му необходимите средства са били на лице още с приемането на бюджета в края на миналата година.

"Те са в такъв размер, че средно позволяват увеличение с около 11.5-12%", каза тогава Дянков.

Към момента Министерството на финансите (МФ) е разрешило да се вдигнат само възнагражденията на работещите в системата с ниски заплати - до 500 лева. Това са по-малко от половината учители, коментират от средите. При останалите увеличение или няма да има, или ще бъде в размер на 1-2%. Така заплатите на новоназначените педагози щели да се изравнят с тези на колегите им с по-дълъг стаж, които взимат около 600 лв. При предишни обсъждания синдикатите и Съюзът на работодателите в просветата категорично се противопоставили на този вариант.

Въпреки обещанията реално бюджетът на училищата се е увеличил с 6,5%, като увеличението е изчислено на базата на средствата, които се дават към издръжката на всеки възпитаник, коментират от "Труд".

Масови високи добавки към възнагражденията могат да си позволят само училищата с много ученици. В София те са 20 от общо 85, са обяснили пред изданието участници в работната група за определяне на заплатите. Те са признали, че изобщо не са наясно как ще излязат от ситуацията.

В същото време отказът на вицепремиера да подпише наредбата за увеличението, обещано от бившия министър на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, предизвика скандал в учителските среди. От синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ са заявили, че имат нагласата за обществен протест.  За проблема профсъюзите ще информират и премиера Бойко Борисов с настояване да се намеси и да изпълни обещанието си за към учителите.

По думите на синдикалния лидер от Перник Юлия Ганчева твърденията, че една учителска или директорска заплата в България може да достигне 2000 лв. са абсолютна спекулация. Реално тя не надвишава 550 лева и не е индексирана от 2008 г., е категоричен представителят на профсъюзите.

Темата ще бъде обсъдена тази седмица и на отраслов съвет.

От Министеството на образованието, младежта и науката (МОМН) все още не са излезли с официален коментар по темата. Те уточниха, че ще обявят позицията си първо на синдикатите

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...