Областната болница във Велико Търново със спешен портал до 2010г.

17.12.2007 | 12:22
по статията работи: Апостол Апостолов
През 2008 г. здравното заведение ще получи част от предвидените 40 млн. лв. специално за интензивните отделния
Областната болница във Велико Търново със спешен портал до 2010г.

До 2010 г. Областната болница "д-р Ст. Черкезов" във Велико Търново ще бъде със спешен портал за близо 1 000 000 евро, който осигурява спешна и неотложна медицинска помощ 24 часа в денонощието. Инвестицията включва всичко необходимо за изграждането на такъв портал съгласно европейските стандарти, пише в. "Борба". В това влиза корекция на наличната и доизграждане на нужната инфраструктура, необходимата техника и медицинска апаратура за диагностика и краткосрочно интензивно лечение, както и обезпечаване с нужните транспортни средства.
Новината беше съобщена на заседание на Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение в страната в края на миналата седмица. Участие в нея взе и изпълнителният директор на великотърновския стационар д-р Даниел Илиев. Освен колегите му от другите 27 областни болници в страната във форума участваха министърът на здравеопазването проф. д-р Радослав Гайдарски и заместникът му и председател на УС на Националната здравна каса д-р Емил Райнов.

Финансирането за спешния портал на МОБАЛ, с какъвто ще са всички областни и университетски болници, ще става по линия на Кохезионния фонд на ЕС.


"Опитахме се да формулираме проблемите на здравеопазването в областните лечебници, които са гръбнакът на системата в тази й част", коментира д-р Илиев. Според него в тези стационари има най-голяма степен на реформираност, в тях се съсредоточава най-голям брой пациенти с масови заболявания, а и достъпността на предлаганите медицински услуги е в най-висок процент.


Липсва обаче информация какво е становището на съсловната организация на лекарите и единствен законов участник в списването на НРД-то – БЛС.


Липсата на гласуване в българския парламент на Националната здравна стратегия и последваща национална здравна карта обаче се оказва проблем за болничните директори и всички заети в системата. Двата документа са предопределящи за параметрите и политиката в системата на здравеопазването. Без тях страната ни не може да разчита на крупно и целенасочено финансиране от оперативните програми на ЕС.


През 2008 г. Областната болница в старата столица ще получи част от предвидените 40 млн. лв. специално за интензивните отделния /ОАРИЛ/. Средствата ще се разпределят на база брой легла, а не на преминали пациенти, за да не се стимулира хиперхоспитализацията. Брутните средства за болнично здравеопазване догодина ще бъдат с 368 млн. лв. в повече спрямо т.г., което макар и минимален е положителен растеж, съобщи още д-р Д. Илиев.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...