Обмислят въвеждането на такса за мощност

09.03.2010 | 13:28
по статията работи:
Ако идеята бъде приета, всички абонати ще трябва да заплащат 15 лева на година или 1.80 лв. на месец
Обмислят въвеждането на такса за мощност

Електроразпределителното дружество EVN (ЕВН), което обслужва Югоизточна България и Пловдив, предлага да бъде въведена постоянна такса за мощност от 1 юли тази година. Това стана ясно по време на днешното заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

Идеята ще бъде обсъдена в петък на среща между представители на енергийния регулатор и другите две компании - ЧЕЗ и ЕОН. Ако тя бъде приета, всички абонати ще трябва да заплащат 15 лева на година или 1.80 лв. на месец.

Идеята за постоянна такса за абонатите на ток досега беше позната като "такса електромер". Ангел Семерджиев и колегите му от енергийния регулатор обаче настояват тя да се нарича "цена за мощност". Той обясни, че ако бъде въведено, изискването ще важи за всички абонати в страната.

Не е такса "електромер". Въведена е цена за достъп вече и тя работи, но тази цена за достъп ще я разпределим като цена за мощност и останалата за достъп, обясни Семерджиев, цитиран от Dariknews.bg.

Основанията на EVN за искането за въвеждане на такава постоянна такса са свързани с разходите за поддържане на мрежата, включително и за абонатите с нулево потребление през цялата година.

Част от цената за достъп ще се плаща от тези потребители, които използват много малко енергия през годината или не ползват. В момента те плащат много малко за достъп, обясни председателят на ДКЕВР.  Той добави, че в случая става въпрос за подобряване на структурата на тарифите, предаде Агенция "Фокус".

Около 20 процента към момента са електромерите с нулево потребление. Обсъжда се потребителите с инсталирана мощност до 15 киловата да плащат фиксирана такса мощност -  например по 1,80 лв. месечно, а за останалите сумата да бъде по-висока.

На въпрос, ако има цена за мощност, това ще се отрази ли върху поскъпването на тока от 1 юли, шефът на енергийния регулатор отговори положително и заяви, че това е една от причините да се прави.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...