Правителството е готово да направи революция в начина, по който хората си плащат данъците, глобите, таксите и лихвите към различните държавни и общински ведомства. Скоро всяка служба, която събира пари от граждани, ще трябва да се обзаведе с устройства, за да може плащането да става с дебитна или кредитна карта. При това таксите, които банките удържат за придвижването на парите, ще бъдат за сметка на бюджета, информира в днешния си брой вестник "Сега".
В момента повечето държавни ведомства приемат плащания само чрез банков превод. Така например, ако имате глоба към КАТ, трябва да довнесете данък върху дохода, да платите за издаване на лична карта и паспорт или такса за регистрацията на фирмата си, задължително трябва да намерите банково гише. Към дължимото към бюджета банката добавя и свои такси и комисиони за услугата, които понякога се оказват доста солени. Това дразни и най-съвестните данъкоплатци.
Българската стопанска камара отдавна настоява за възможност хората да си плащат данъците със същите карти, с които пазаруват в магазините и теглят суми от банкомати. Заради терора на банковите такси Асоциацията "Активни потребители" дори предложи да се върнат добрите стари каси, на които брояхме левчета и стотинки. Асоциацията даде пример с новата кампания за лични документи, при която за експресно издаване на паспорт МВР взима 200 лева, а банка прибира още 20 лева за превод на парите.
Според зам.-министъра на финансите Владислав Горанов до дни ще бъде готов план за широко използване на ПОС терминали по учрежденията. Той вече е разговарял по въпроса с представители на системата "Борика". Идеята е да бъдат сключени рамкови договори с банките, които искат да обслужват плащанията към бюджета, и да се използва единна система за безналични разплащания като СЕБРА, която движи банковото обслужване на бюджетните предприятия. Банките ще трябва да осигурят поставянето и поддръжката на нужния брой автомати, а също и да предложат преференциални тарифи за големите обороти, които им поверява хазната. Хората ще плащат по-охотно данъци и такси, като знаят, че щом ползват банкови карти, бюджетът поема всякакви такси, убедени са в Министерството на финансите.
Не е ясно обаче как ще бъде уреден финансовият въпрос, тъй като в тазгодишния бюджет поемане на банкови такси от ведомствата не е предвидено.
Накуп
Във финансовото министерство смятат, че необходимите нормативни промени могат да бъдат прокарани със Закона за ограничаване на плащанията в брой. Законът, който се готви за второ четене в Народното събрание, предвижда граждани и фирми да се разплащат помежду си на ръка само за малки суми - под 5 или под 10 лева. Всички сметки над летвата, която още не е окончателно определена, ще трябва да минават през банка.