Идеята да се плаща по-нисък данък добавена стойност (ДДС), ако стоката или услугата се плаща с карта, а не в брой обсъждат от Министерството на финансите и банкери и бизнеса. Целта е да се извадят всички сделки на светло, пише вестник "24 часа".
Екипът на министър Симеон Дянков е набелязал мерки за битка със "сивата" икономика. Ведомството му започва серия от анализи, за да установи каква част от икономиката ни е заета от сивия сектор. Това става ясно от обявените на сайта вчера методология и иструментариум за това. Възможно било също да се преразгледа "летвата" за забрана на плащания в брой 1500 лева вместо 5000 лева.
Трябва да се създадат стимули за плащането на бонуси, ваучери и други социални придобивки във вид на предплатени карти, за да се подобри ефикасността на паричните разплащания и да се затрудни "черният пазар" се посочва в анализа. Според експертите на МФ хората трябва да могат да плащат с банкови карти данъци, такси за следване и за лечение, както и битови сметки. Ето защо по подобие на касите на супермаркетите с ПОС терминали трябва да бъдат оборудвани болници, медицински центрове, лекарски и зъболекарски кабинети; университети, пощите, офисите на компаниите - доставчици на комунални услуги. За целта чрез законови промени трябва да се гарантира възможността всеки потребител на публични услуги да има възможност да избира как да плаща - в брой или по електронен път чрез банкова карта, информира вестник "Сега".
Според предварителни оценки на експертите на Министерството на финансите (МФ) делът на сивата икономика в България за периода 2000-2009 г. е 20% или 1/5. За илюстрация се сочи разминаването между декларираните заплати и бурния растеж на потребителското кредитиране през 2007-2008 г. Коментарът е, че ако заплатите бяха колкото официалните, повечето кредити нямаше да бъдат отпуснати или плащани.
Откакто е въведена онлайн връзката с НАП, 400 бензиностанции са затворени, защото не са си монтирали необходимите устройства на колонките, а други 40 са излезли "на светло". Според документа следващата стъпка е поставяне на нивомери в самите резервоари на бензиностанциите, но срокове за това още няма.
От началото на 2011 г. законът за акцизите повелява цистерните, които возят маркирани горива (за отопление на болници, училища и др.), да са оборудвани със система за глобално позициониране GPS, корабите също трябва да имат специални датчици. Заедно с нашумялата покрай рафинерията в Бургас Наредба № 3, която задължава всички фирми, които търгуват на едро с горива да имат разходомери, мерките дават резултат. Благодарение на електронния контрол приходите на митниците от акцизи се подобряват, подчертава анализът.