Йената и швейцарският франк нараснаха в петък, тъй като инвеститорите потърсиха подслон за активите си в сигурно убежище каквито са двете валути, заради подновеното напрежение в търговията между САЩ и Китай и по-слабите от очакваните статистически данни в тези две икономики, които възродиха страховете на глобалния растеж.
„Ройтерс" съобщи в четвъртък, че администрацията на Тръмп е обмисляла да издадена заповед в началото на новата година, с която да обяви извънредно положение, за да накара американските компании да не използват продукти, произведени от китайски фирми.
Търговското напрежение между двете най-големи икономики в света е един от най-големите рискови фактори за тази година, въпреки че Вашингтон и Пекин се съгласиха на 1 декември на 90-дневно прекратяване на войната с вносните мита, за да се опитват да договорят трайно споразумение.
Пазарите остават скептично настроени дали двете страни могат да преодолеят различията си, които надхвърлят търговията с правата върху интелектуалната собственост и други въпроси.
В азиатската търговия в петък йената добави 0.4% спрямо долара, докато швейцарският франк се прицели към 0.3% ръст, тъй като подновените страхове за глобалния икономически растеж накараха инвеститорите да се върнат към сигурни убежища за своите капитали.
Притесненията на пазарните участници спомогна двете валути този месец да нараснат съответно с 2.3% и 1.2%. Обикновено на валутните пазари се търгуват тънки обеми, което допринася за волатилноста в края на годината.
Доларовият индекс, измерващ стойността на зелените пари спрямо шестте основни валути, спадна с около 0.15% до 96.34 пункта, след като загуби 0.5% за една нощ.
Данните, които показват най-слабото потребителско доверие за повече от три години в Съединените щати, както и неочаквания спад на промишлените печалби в Китай, дадоха ясен сигнал на инвеститорите за влошаващите се глобални перспективи за икономически растеж.
Това стана само ден след драматичния скок на Уолстрийт, който даде известна почивка за притесненията на инвеститорите. През нощта акциите в САЩ завършиха на печалба при волатилна сесия.
През декември Федералният резерв на САЩ (Фед) повиши лихвите за четвърти път през тази година и прогнозира още две повишения на лихвите през 2019 година.
Някои анализатори очакват канадският долар да се засили, ако цените на петрола се възстановят през новата година.
"Канадският долар беше единствената валута, която не успя да се възползва от края на годината заради петрола, но тъй като цените на суровината се стабилизираха, също най-вероятно ще се случи и с канадския долар", прогнозира Кейти Лиен, управляващ директор за валутната стратегия в BK Asset Management.
Еврото поскъпна с 0.2%, като достигна 1.1452 щатски долара за едно евро. Но единната европейска валута беше под натиск тази година поради слабите данни за еврозоната, ниската инфлация и политическите рискове. Това принуди Европейската централна банка да поддържа изключително ниски лихвени проценти. Еврото е на път да загуби 4.5% спрямо зелените пари тази година.