Общите блокови части ще могат да бъдат ипотекирани с новия Закон за етажната собственост

13.10.2008 | 16:11
по статията работи: Петър Чернев
Гражданското сдружение срещу корупцията и незаконното строителство се обявиха против проектозакона
Общите блокови части ще могат да бъдат ипотекирани с новия Закон за етажната собственост

Новият Закон за етажната собственост ще позволи общите части на блока да бъдат ипотекирани и така да се стигне до загуба на собствеността, предупредиха днес от Гражданското сдружение срещу корупцията и незаконното строителство. Законопроектът за етажната собственост беше приет на първо четене от парламента и предстои обсъждането му в окончателен вариант в пленарна зала, припомня Zagrada.bg.

Проектът предвижда управлението на общите части да се отдели от управлението на апартаментите чрез създаването на сдружения, обясни Светла Георгиева от неправителствената организация. След като това стане, ако сдружението има задължение, което не може да плати, е възможно да ипотекира общите части, които по принцип са неделими от етажната собственост, добави тя. Според Надежда Лазарова проектозаконът бил направен и приет заради лобистки интереси на доставчиците на комунални услуги, за които щяло да бъде по-лесно да събират вземанията си.

Освен това създаването на сдружения крие опасност от финансови злоупотреби, тъй като в законопроекта липсват достатъчно ефективни начини за контрол на работата на управителния му съвет, обясни Лазарова. Според нея нямало как да се проверява как се сключват договори и как се отчитат направените разходи. Не е ясно и как ще се регистрират сдруженията, ще имат ли регистрация по Булстат и в общината, ще имат и право на стопанска дейност, добави тя.

Задължението да се управляват общите части чрез сдружение е антиконституционно, тъй като така се нарушава гарантираната от основния закон свобода на сдружаване, посочи Светла Георгиева. Например собственикът на отделен апартамент не може да го продаде, ако има спечелен проект по европрограмите или държавна субсидия за саниране. Според нея така се нарушава и правото на разпореждане с имущество.

От гражданската организация предлагат като решение на тези проблеми да отпадне главата от проектозакона, свързана със създаването и работата на сдруженията. Има достатъчно други нормативни документи, в които тази възможност е уредена, каза Стоил Сотиров, съдия от Върховния касационен съд и член на сдружениието. Заедно с това държавата трябвало да предложи пакет от мерки, които да насърчат собствениците на апартаменти да санират блоковете, в които живеят. От неправителственото сдружение припомниха старата идея тези, които ремонтират основно сградата си, да бъдат освободени от данък "сгради" за определен период от време.

Новото в предлагания проектозакон е единствено създаването на юридическо лице от всички собственици в дадена сграда, обясниха от гражданското сдружение. Като мотивация за това в законопроекта се посочва изискване на Европейската комисия фирмите, които извършват саниране на жилищни сгради, да контактуват само с едно юридическо лице, а не с всички собственици, поясни тя. Такова изискване обаче ЕК не е поставяла, заяви Светлана Цветкова. От гражданското сдружение посочиха, че са уведомили Европейската комисия в Брюксел и чакат отговор оттам, който да обори изложеното в мотивацията към проектозакона изискване.

С предлаганите законови текстове, според които собственик не може да прекрати участието си в сдружението, се нарушава правото за свободно участие, каза Сотиров. Според него дори само това е напълно достатъчно законопроектът да не бъде приет.

От гражданското сдружение заявиха, че законопроектът ще създаде условия за големи финансови злоупотреби, свързани с възлагането на договорите за поддръжка, ремонт, саниране и ще увеличи разходите на живущите в сградите. Като съдружници в юридическо лице по смисъла на Търговския закон собствениците на жилища в дадена сграда ще трябва да плащат 10 процента данък печалба, както и осигуровка на чистачката на блока, защото тя ще бъде наета от юридическо лице, ще трябва да имат Булстат и данъчна регистрация, каза Надежда Лазарова.

Стоил Сотиров обяви, че след като този законопроект засяга над 5 млн. българи, собственици на имоти, то той трябва да се подложи на широко обществено обсъждане, преди да бъде приет, а това не се прави. За да се даде гласност на законодателните промени, касаещи етажната собственост, сдружението организира кръгла маса на 23 октомври от 13,30 часа в хотел "Шератон".
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....