Околовръстен път за 16 млн. лева прави Попово, обл. Търговище

10.03.2008 | 11:10
по статията работи: Апостол Апостолов
Бюджетът на общината е увеличен почти двойно - от 8,5 млн лв. до сегашните 15 млн лв.
Околовръстен път за 16 млн. лева прави Попово, обл. Търговище

Бюджетът на община Попово, обл. Търговище, е увеличен почти двойно - от 8,5 млн лв. до сегашните 15 млн лв. Основното перо от средствата, които ще дойдат като външно финансиране, са парите, предвидени за решаване екологичния проблем на Попово с пречиствателната станция. Стойността на този проект е 12,3 млн. лева. Това заяви кметът на Попово инж. Людмил Веселинов, предаде БГНЕС. Според него конкурсът се е проточил повече от 5 години, защото няколко пъти са връщани за обжалване офертите. Турски фирми са правили дъмпингови оферти. Едва миналата година конкурсът е спечелен от австрийската фирма "Алпине Майредер". Те в момента работят по този проект и в края на тази година трябва да се довърши пречиствателната станция, която е с довеждащи колектори до централната градска част.

Датската фирма "Карл Бро" прави цялостен проект за водоснабдяване и канализация за пълна подмяна на амортизираната вече система на общината. Проектът е за 14 млн евро, а изпълнението ще стартира август, като първият етап ще бъде 5 млн.евро.

По оперативна програма „Регионално развитие” силно урбанизиран район като този на Попово е един от 84-те в страната, които могат да разчитат на средства за подобряване на условията на живот в градска среда-зелени площи, бордюри, тротоари, детски площадки, асфалтово покритие.

„Целта ни е обаче преди да се предприемат тези подобрения да се оправят всички подземни комуникации-ВиК преди всичко, газоснабдяването, телескопичния кабел вече е изграден, за да няма нови разкопавания”, добави кметът Веселинов.

Друга важна инвестиция за града ще е изграждането на околовръстния път, която е за 16 млн. лева. Околовръстният път ще изведе част от движението, тъй като в Попово се включва движението от Стражица и Бяла, Русенско. Затова, изграждането на този градски пръстен е твърде важно, за да не минава целият автомобилен поток през града, а да се изведе чрез околовръстния път извън него.

По предложение на регионалното министерство и на Фонд "Републиканска пътна инфраструктура", засега има два варианта за изграждането на автомагистрала „Хемус”-северно или южно от Попово, като вторият вариант е по-неудобен за града, защото е по-отдалечено.

„Предстои да направим цялостно ново градоустройствено решение и централната градска част да стане пешеходна зона. Затова и засега нищо не правим в центъра на града, защото се чака решение на обжалвания по процедурата за отчуждаване. Идеята е да се направят едни допълнителни отваряния, пръстени, които ще поемат вътрешния поток от автомобили. Обновява се югозападната част на града – това е цялостно подобрение на големия жилищен квартал Русаля. Строят се 3 довеждащи улици до центъра. Прави се нов пробив за тази цел” обясни кметът на Попово.

В ромския квартал предстои реализация на голям проект за 3,5 млн лв. Започна изграждането на канализация, водопровод и промяна на уличните трасета. Попово е на първо място по внасяне на проекти по оперативните програми, които се отвориха от регионалното министерство. Предстои пълна промяна в четвъртокласната пътна мрежа която е 109 км – в Североизточния регион на България тя е най-голяма като обем. Очакват се по тая ос на оперативната програма 5 млн лева.

„За социалната инфраструктура се очакват 18 млн. лв. от структурните фондове, а за подобряване на образователната инфраструктура сме кандидатствали с втори проект за 6 млн лв.” каза Людмил Веселинов.

По отношение на големите търговски вериги общината има политика за въздържане от изграждане на такива, защото те могат да ударят оборотите на дребните търговци, което за сега е немислимо. В града има петъчни пазари, които са преди всичко за промишлени стоки, но те така или иначе създават условия за понижаване на цените на стоките в града.

Обща тенденция в града е да влизат преди всичко австрийски и немски инвестиции. В Попово липсва голям обект, предприятие, което да осигури работа за повече хора. Отварянето към западни фирми не е лесен процес. В момента се водят преговори с австрийска фирма да закупи завода за стоманени профили, който би могъл да се превърне в структуроопределящо за общината предприятие. Руски инвестиции също ще са добре дошли и то в посока на това да се инвестират пари в производство. За сега руски инвестици отиват във Варна и то предимно за недвижими имоти. Една от идеите е да се разгърне производство на агрегати за производство на електроенергия от газ. Отдавна в общината тенденцията за инвестиции в газоснабдяването е главна цел и в това отношение Попово е един от първите в България газифицирани градове.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...