Историческият музей в Омуртаг е единственото място, където може да се види истински космически скафандър. Той е на втория български космонавт Александър Александров, който през юни 1988 г. лети 12 денонощия в космоса на съветския кораб "Союз-ТМ-5". Защитният костюм е дарен на родния град на Александров от съветската академия на науките.
Скафандърът е мек, със свалящ се шлем, изработен е лично за космонавта Александров. Запазен е изцяло, за разлика от частично обгорения на първия ни космонавт Георги Иванов, който се пази във фонда на националния исторически музей.
Техническите параметри на космическия костюм са пазят в тайна, прави впечатления обаче малката му дължина.
"За да се изстреля 1 кг на околоземна орбита цената е около 70 000 долара, затова космонавтите и съответно техните скафандри са ниски, а самите хора са дребни и леки", разказа Мирослав Тошев, директор на музея в гр. Омуртаг, цитиран от БНТ.
Защитното облекло попада в родния град на космонавта почти на шега. Преди 32 години по време на банкет партийният секретар на Омуртаг го иска като подарък от делегацията на програмата „Интеркосмос". Изненадата е пълна, когато само след месец той пристига в колет, с официално писмо.
Александър Александров започва кариерата си като пилот на изтребител - бомбардировач в българската армия. Затова край на входа на родния му град е изграден и уникален авиационен парк, където могат да се видят три от учебните самолета на космонавта Александров.