Операционна система прави и градовете "умни"

01.10.2011 | 11:00
по статията работи:
Нововъдението ще се грижи за безпроблемното функциониране на сградите, трафика и услугите. Човешкото участие ще бъде минимизирано
Операционна система прави и градовете "умни"

Градовете скоро ще могат да се грижат за своите жители, благодарение на операционна система, разработена за метрополисите, съобщава BBC.

Градската операционна система (ОС) работи точно като тази на компютрите, но поддържа безпроблемното функциониране на сградите, трафика и услугите. Софтуерът получава данни от сензори, разположени из целия град, за да следи случващото се. Например - в случай на пожар системата ще може да функционира така, че противопожарните коли да стигнат до стихията възможно най-бързо.

Сензорите ще следят всичко - от мащабните събития като автомобилния трафик до по-местни събития като температурата в отделни сгради и стаи. Различните устройства като светофари, пожарогасители и климатици ще се контролират изцяло от машини, без да е необходимо човешко участие.

Операционната система се разработва от компанията Living PlanIT. Тя работи заедно с Cisco and Deutsche Telekom. Един от експертите в немската компания обяснява: Ако има пожар на петия етаж, асансьорът ще го пропуска и ще ви качва директно на шестия. В същото време системата ще регулира пътния трафик, за да може пожарникарите да си свършат работата.

При друг сценарий хора ще бъдат насочвани към безопасни изходи и стълбища с помощта на мигащи светли или звукови аларми.

Друго приложение на ОС и сензорите в сградите ще може да бъде контролът на различните устройства в дома. Според шефа на Living PlanIT нововъведението ще позволява посредством смартфон хората да могат да управляват печките и котлоните си, както и различните приспособления, осигуряващи живота и безопасността на старите хора.

В момента тече тест на операционната система в Португалия. Основните й са разработени от McLaren Electronic Systems - същата компания, която създава сензорите за колите във "Формула 1". Независими разработчици също ще могат да създават собствени програми, които да се грижат за определени услуги в градовете.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...