ДПС започва консултации за внасяне на вот на недоверие за провал на вътрешната политика на страната. Това съобщи Лютви Местан от движението след заседание на
ръководството.
Целта на вота е сваляне на правителството и провеждането на предсрочни парламентарни избори. Готови сме да поемем отговорността като водеща политическа сила за този вот, допълни
Местан.
Междувременно от БСП заявиха, че ще подкрепят вот на недоверие за провала в секторната политика и допълниха, че той ще бъде факт следващата седмица.
Десните също вече изразиха готовността си да подкрепят вот на недоверие срещу правителството на Борисов. Според ДСБ и СДС акцентът трябва да бъде върху провала в
сектор сигурност, информира Dariknews.bg.
Вчера стана ясно, че Демократи за силна България също ще подкрепят вот на недоверие към кабинета за провал в сектора по сигурността. Това обяви лидерът на партията Иван Костов. Той имал информация, че се готви внасяне на такова искане за оставка на кабинета от опозицията в края на тази или началото на следващата седмица. Тъмносините не искали да са инициатор на внасянето на подобно искане, защото смятат, че изборите наесен ще бъдат истинският вот на недоверие или доверие към правителството.
Мога да ви кажа мнението на ръководството на СДС, а то категорично е „за” подкрепа на такъв вот. Но като демократична партия този въпрос ще бъде обсъден и от Национален съвет и окончателната санкция ще бъде на Национален съвет. Но мнението на ръководството е ясно, нещо повече – ние като ръководство смятаме, че Цветан Цветанов не може да съвместява функциите министър на вътрешните работи и шеф на щаба на ГЕРБ и му препоръчваме да си вземе отпуска да изборите, обясни Мартин Димитров.
Той попита риторично как хората си представят в един и същ ден Цветанов да издига Йордан Лечков за кмет на Сливен и заедно с това да проверява сигналите срещу сливенския градоначалнияк за различни злоупотреби. Това според лидера на СДС бил явен конфликт на интереси.
На 17 юни кабинетът "Борисов" оцеля при втория вот на недоверие, поискан от опозицията от началото на мандата му. Тогава акцентът беше поставен върху провала в антикризисната политика на управлението. Срещу искането на опозицията в подкрепа на кабинета гласуваха 124 народни представители от ГЕРБ, независимите, подкрепящи в декларация правителството и тримата най-скоро напуснали "Атака". Избраниците от "Синята коалиция", "Атака" и РЗС не участваха в гласуването. БСП и ДПС събраха в своя полза 70 гласа. В началото на тази година пък с гласовете на ГЕРБ и "Атака" парламентът гласува вот на доверие на кабинета.