Опозицията се обяви против преобразуването на пътния фонд

10.07.2008 | 15:39
по статията работи: Петър Чернев
Днес бяха обсъдени на първо четене промени в Закона за пътищата
Опозицията се обяви против преобразуването на пътния фонд

Депутатите обсъдиха на първо четене промените в Закона за пътищата, според които Фонд “Републиканска пътна инфраструктура”  (ФРПИ) ще се преобразува в национална агенция "Пътна инфраструктура" към Министерски съвет. Агенцията ще има 5-членен надзорен съвет, а изпълнителният директор ще бъде назначаван от премиера, съобщи БГНЕС.

По време на дебата от опозицията заявиха, че с предложените промени не се решават основните проблеми на пътния фонд. Христо Кирчев от ОДС заяви, че не може всяка управленска дейност да се прехвърля към министър-председателя и така да се обезсмисля съществуването на министрите.

Днешното предложение е най-яркото доказателство за провала на одобрения преди 2 години модел, заяви Иван Иванов от ДСБ. Според него в досегашния модел на управление на ФРПИ не е било гарантирано спазването на правилата при усвояването на евросредствата и не е имало механизми за търсене на отговорност при допуснати грешки. По думите на Иванов с промяната премиерът поема пътната инфраструктура на ръчно управление, тъй като очевидно не се е справил с контрола на министрите си и е загубил доверие към тях.

Ако искаме да спазваме европейската практика, трябва лицата, които не са оправдали доверието, да понесат политическа отговорност и тогава да се променя структурата, обясни Иванов. Налага се порочната практика да се променя структурата и така да се размива отговорността, каза още той.

Ние правим закона не за нас, а за тези, които искат по-добри пътища, обяви депутатът от НДСВ и председател на транспортната комисия Йордан Мирчев. По думите му проблемите във ФРПИ са свързани не с политиката в областта на пътната инфраструктура, а с изпълнението на проектите. Мирчев смята, че в законопроекта ясно е определена отговорността и тя е дадена на агенцията.

Прехвърлянето на агенцията към правителството показва сериозната ангажираност на управляващите пътищата в страната да са в по-добро състояние, обясни Мирчев. Според него контролът върху дейността на бъдещата агенция ще се извършва от надзорния съвет.

Председателят на комисията по регионална политика и депутат от ДПС Ремзи Осман заяви, че подкрепя законопроекта с уговорката, че трябва да направят някои промени между първо и второ четене. По думите му те са свързани с подобряване на координацията между транспортния и регионалния министър с уточняване на изискванията към кандидат-ръководителите на агенцията, както и с въпроса за задължителното съгласуване на пътната мрежа.

Очаква се законопроектът да бъде гласуван утре.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...