Под заглавие „Кризата не се разрешава с увеличение на данъчното облагане” гръцкият вестник „Нафтемборики” публикува интервю с премиера Пламен Орешарски.
Той коментира последиците за България от кризата, обхванала европейските икономики в края на 2008 г. Орешарски посочва, че макар и да е избегнала финансови трусове благодарение на благоразумната финансова и фискална политика, водена преди кризата, страната ни регистрира спад на икономическия растеж от над 6% в периода 2004-2008 г. до отрицателни стойности през 2009 г., намаляване на преките чуждестранни инвестиции от 9 млрд. лв. през 2007 г. до под 2 млрд. лв. през миналата година и почти двойно увеличение на безработицата.
Съществуващата данъчна система, въведена по времето, когато е бил министър на финансите, премиерът вижда като един от стимулите за нарастване на инвестициите. Корупцията пък е пречка, която трябва да бъде преодоляна. Това явление той определя като симптоматично за целия балкански регион, като се позовава на международни изследвания, според които разликите между отделните страни са несъществени.
„Считам, че трябва да противодействаме като се борим с предпоставките, а не с последиците. Повече прозрачност, по-ясни и опростени процедури, по-малко административни тежести и бариери, по-ефективни обществени поръчки”, са средството за преодоляване на корупцията според Орешарски.
По думите му, антиправителствените протести, както и контрапротестите, са белег за завръщащата се демократичност у нас „след четиригодишните опити за установяване на еднолично, квазидиктаторско управление”.
В интервюто премиерът коментира и инициативите на правителството за създаване на възможност за реализация на младите хора в страната. Той обяснява, че работим по програми за осигуряване на първо работно място за младите хора, субсидирани с пари по европейски фондове и националния бюджет. Премиерът посочва, че временно е стопирано увеличаването на възрастта за пенсиониране, за да се освобождават повече работни места за младите. "Най-ефективната мярка, обаче, е икономическият растеж. Всяка друга мярка има ограничено въздействие, ако не съществува икономическо развитие”, смята министър-председателят.
На въпрос за позицията му по инициативата на предстоящото гръцко председателство за изготвяне на единен подход към имиграцията и общата европейска система за предоставяне на убежище Орешарски казва: „Подкрепям инициативата. Считам, че тежестта от имиграционния натиск от последните години трябва да се поема по-равномерно от всички държави членки, а не да остава преимуществено върху страните от Южна Европа”.
Премиерът изразява надеждата си балканските страни да бъдат между отличниците в изпълнението на Стратегията „Европа 2020”, което ще позволи да се скъси дистанцията с по-напредналите европейски страни и да се осигури по-добро благосъстояние на народите ни.