Предизвикателство през следващата година ще бъдат реформите, които по една или друга причина са отлагани през последните два-три мандата. Това заяви премиерът Пламен Орешарски на брифинг след срещата си с областния управител и с кметовете от област Сливен.
Той даде пример със здравеопазването и подобряването на административните услуги за бизнеса и за гражданите. В сферата на здравеопазването във фокуса ни е подобряването на спешната помощ, първи стъпки за формиране на т. нар. втори стълб, както и нов подход към политиката по отношение на лекарствата с цел по-голям контрол, обясни премиерът.
Местните власти са приоритет в бюджета за следващата година наред с образованието и икономическото развитие, увери Орешарски.
Той изтъкна, че, за да се реализират политиките в приоритетните сфери, са предвидени няколко инструмента. На първо място той отбеляза приходната част и данъчното облагане, където има редица по-добри условия. Министър-председателят даде пример с редовното възстановяване на ДДС на основата на касова отчетност при малките и средните фирми. Премиерът добави и редовното разплащане на всички други задължения на държавата. „Част от инвестиционната програма е централизирана, така че да може по-добре да се структурира регионално, а не средствата да отидат в няколко най-големи градски центрове”, изтъкна Орешарски.
По отношение на образованието амбицията на правителството е да се засили съществено професионалната подготовка. „В други сектори също има нови политики като сме се стремили да няма сектор, който да бъде по-лошо финансиран от тази година”, добави премиерът.
Попитан как ще се отрази изграждането на Южен поток на България, Орешарски отбеляза, че ефектът ще бъде благоприятен. „Не влагате нито един лев. Имате голяма инвестиция, която ще създава нови работни места по време на изграждането, а в дългосрочен план ще имате такси”, обобщи той.
Относно мораториума за закупуването на земеделска земя от чужденци, премиерът заяви, че като държава член на ЕС не бива да приемаме дискриминационни текстове спрямо други граждани, така както на нас не ни е приятно да обсъждат в други държави дискриминационни текстове за България и Румъния.
По време на срещата в Сливен премиерът запозна кметовете с целите на кабинета по отношение на подобряването на състоянието на местните финанси. „Местните органи на власт са най-близо до хората и знаят проблемите. Те най-добре могат да решат и общи въпроси като подобряване на благосъстоянието и качеството на живот. Централната власт е призвана да подпомага”, отбеляза Оршарски.
По време на разговора бяха коментирани най-важните въпроси за Сливен, като акцент беше състоянието на ВиК-сектора и пречиствателната станция.