Отбелязваме Трифон Зарезан и Свети Валентин

14.02.2025 | 13:30
по статията работи: econ.bg
Днес празнуваме Трифон Зарезан и Свети Валентин. Денят на лозаря - Трифон Зарезан, е посветен на труда и любовта на българите към лозята, гроздето и виното. Влюбените пък отбелязват Свети Валентин
Отбелязваме Трифон Зарезан и Свети Валентин
Снимка: БГНЕС

Днес празнуваме Трифон Зарезан и Свети Валентин. Денят на лозаря - Трифон Зарезан, е посветен на труда и любовта на българите към лозята, гроздето и виното. За първи път този празник започва да се чества официално у нас през 1962 г. в деня на Свети мъченик Трифон.

Днес на много места в страната ще има символично зарязване. Вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъства на празника в Сухиндол.

Влюбените пък отбелязват Свети Валентин. Първоначално е честван само в католическите страни, но през последните десетилетия се разпространява. А шоколадът, виното и валентинките са неизменна част от него. 

Всяка година светът отбелязва Деня на влюбените – празник, изпълнен с любовни послания, подаръци и романтични жестове. Макар че мнозина свързват този ден с християнската вяра и Свети Валентин – свещеник, живял през III век, историческите корени на празника вероятно водят към един далеч по-древен и езически обичай – римския фестивал на плодородието, известен като Луперкалия.

Луперкалия се е чествала ежегодно на 15 февруари в чест на боговете Фаун и Луперк, покровители на земеделието и плодородието. Празникът също така почитал митичните основатели на Рим – Ромул и Рем. Според легендата, жреците на Луперк – Луперци, се събирали в пещерата Луперкал, където според преданията вълчица е отгледала братята.

В чест на плодородието и пастирския бог Луперк, ритуалът включвал жертвоприношения на два мъжки козела и едно куче – животни, символизиращи силата и пречистването. Кръвта от жертвения нож се размазвала по челата на двама голи жреци, след което се избърсвала с вълна, напоена с мляко – вероятно това е причината червеният и белият цвят да се свързват с празника и до днес.

След ритуала следвало пищно пиршество, а след това – един от най-странните обичаи: Луперците тичали голи по улиците на Рим, удряйки жените с ремъци, изрязани от кожата на жертвените животни. Смятало се, че тези удари носят плодовитост на бездетните и леко раждане на бременните.

Друг обичай на Луперкалия наподобявал съвременна „лотария за срещи“ – имената на младите момичета се поставяли в буркан, а младежите изтегляли на случаен принцип своя партньор за празника. Често тези връзки продължавали дълго, а някои дори завършвали с брак.

С разпространението на християнството Църквата постепенно започва да заменя езическите празници с нови, християнски версии. Според професор Ноел Ленски, Луперкалия била толкова популярна, че вместо да я забрани изцяло, Църквата просто решила да ѝ придаде нов смисъл.

През 496 г. папа Геласий I официално забранява Луперкалия и обявява 14 февруари за ден, посветен на Свети Валентин, мъченик, екзекутиран през 269 г.

Историите за Свети Валентин са разнопосочни и не е ясно дали се отнасят за един човек или за няколко личности, чиито истории са се преплели във времето. Най-разпространената легенда разказва, че Валентин бил свещеник, който извършвал тайни бракове, след като император Клавдий II ги забранил, вярвайки, че неженените мъже са по-добри войници.

В крайна сметка той бил арестуван и екзекутиран. Според преданието, докато чакал съдбата си в затвора, се влюбил в дъщерята на тъмничаря. Преди смъртта си ѝ оставил прощално писмо, подписано „От твоя Валентин“ – фраза, която по-късно вдъхновява традицията на любовните послания.

Въпреки средновековната популярност на Свети Валентин като светец, връзката между 14 февруари и любовта се появява едва през XIV век, благодарение на Джефри Чосър.

В поемата си „Парламентът на Фулс“ той свързва този ден с любовта и чифтосването на птиците:

„Защото това беше в Деня на Свети Валентин,

Когато всички птици се събират там,

Всеки избира своята половинка,

За да се наслади на своята любов.“

Тази романтична интерпретация се разпространява и други поети като Шекспир започват да утвърждават Деня на Свети Валентин като празник на влюбените.

През XVIII век с развитието на индустриализацията масовото производство на картички прави изпращането на валентинки популярна традиция. По това време се появяват и илюстрации с Купидон – римския бог на любовта и желанието.

Днес празникът е глобален феномен и се е превърнал в индустрия за милиарди долари – от романтични вечери и цветя до бижута и шоколад.

Денят на Свети Валентин е пример за това как традициите могат да се трансформират през вековете – от езически ритуал, включващ жертвоприношения и бичуване, през християнски празник, почитащ мъченик, до ден, изпълнен с розови картички, шоколад и романтични вечери.

Макар че истинската история на Свети Валентин може би никога няма да бъде напълно разкрита, едно е сигурно – този ден продължава да бъде символ на любовта и привързаността в най-различни форми.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 10.02   1258 г. – Монголите превземат Багдад и разрушават Абасидския халифат. 1392 г. – Състои се сватбата на Елена Драгаш и византийския император Мануил II...