Изключително добре запазен участък от римски път е бил открит от експедиция на Националния исторически музей (НИМ), под ръководството на д-р Иван Христов, съобщиха от музея. От началото на месеца са възобновени археологическите проучвания на римската крайпътна станция Состра, разположена в землището на с. Ломец, община Троян.
Пътят свъзва градовете Упия Ескус (с. Гиген, област Плевен) и Филипополис (Пловдив). Широк е седем метра и е разположен близо до източната крепостна стена на крепостта Состра.
Това е най-добре запазената пътна настилка от времето на римските императори в България, пише в съобщението, цитирано от БТА.
Пътят е оформен с осева линия, банкет, състоящ се от добре обработени каменни блокове, които го превръщат в истинска магистрала за античността, добавят от музея.
Сред важните открития на експедицията се определя откриването на най-ранната каменна крепостна стена на укреплението, изградена от войниците на Втора матиакска кохорта (военно подразделение от 1000 човека) в средата на II век. Стената е широка близо два метра и е ограждала площ от 19 декара.
Първото построяване на крепостта е станало със заповед на императора Антонин Пий около 147 г. Този факт се потвърждава и от надпис, изсечен върху каменен обелиск, открит във вътрешността на Состра.
Освен крепостната стена, археолозите са открили и рова на ранния военен лагер. Той е широк пет метра, дълбок е два метра и е представлявал сериозно препятствие за нападателите на крепостта.
Посетителите на археологическия обект могат да разгледат консервираната крепостна стена от III век, проучените представителни сгради във вътрешността на обекта и разположената близо
раннохристиянска базилика от V век - "Св. Георги". Работата на крепостта ще продължи до 24 септември, когато екипът ще възобнови проучванията на
тракийската владетелска резиденция на връх "Кози грамади" в Средна гора.