Разширяването на Шенгенската зона отпада от дневния ред на предстоящото заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 7 и 8 март 2013 г. в Брюксел. За това съобщават от Съвета, информира БНР.
В началото на годината от Ирландското председателство на ЕС разпространиха програма, според която темата за разширяването на пространството без граничен контрол с България и Румъния беше залегнала в дневния ред за това заседание.
В сегашното съобщение не се посочват причини за промяната.
Преди дни посланикът на Ирландия в Букурещ Оливър Грогън заяви, че не смята, че оставката на българското правителство ще бъде фактор, който ще засегне вземането на решение на Съвета по правосъдие и вътрешни работи в началото на март за присъединяването на Румъния и България към Шенген.
"Надяваме се, че няма да има проблеми относно процесите на реформи в България и ангажимента на високо ниво на тази страна към ЕС", посочи още дипломатът, чиято страна в момента председателства ЕС. Той добави, че Ирландското председателство се старае да постигне съгласие между всички страни членки за вземане на благоприятно решение за присъединяването към Шенген на двете държави.
За да бъде взето решение всички страни-членки трябва да го приемат с единодушие.
Преди седмица стана ясно, че Холандия, по думите на холандския външния министър Фред Теевен, е по-благосклонно настроена към членството на България и Румъния в Шенген. Тогава той заяви, че "държавата ни е готова да се присъедини към безвизовото европейско пространство". "Със сигурност Холандия гледа на България като на един партньор, който излъчва впечатление за сигурност и безопасност", посочи той.
Приемането на България и Румъния в безвизовата зона беше възпрепятствано основно от Холадния. Към негативната позиция на страна се присъединиха и други държави-членки.
В края на октомври миналата година стана ясно, че разглеждането на кандидатурите на България и Румъния за членство в Шенгенското безвизово пространство е отложено за март 2013 г. Решението е било взето заради несигурността около възможностите на властите в двете страни да спазват задълженията си, съобщиха тогава дипломатически източници в Брюксел.