Информацията е актуализирана в 17:15 часа
Реформата в пенсионната система, в частта й за повишаване на пенсионната възраст и осигурителния стаж, се отлага за неопределено време, заяви пред журналисти в Стара Загора министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.
Причините за забавянето на пенсионната реформа са тежката ситуация на пазара на труда сега в страната и затрудненията на бизнеса, посочи социалният министър. В момент, в който борбата с безработицата е основният приоритет на МТСП, не бива да се предприемат прибързани действия по отношение на пенсионната възраст, коментира министърът.
Според министър Младенов минималната пенсия и прагът на бедността трябва да се изравнят и това трябва да стане с механизми от държавния бюджет, а не чрез системата за социалното осигуряване.
Финансовото стабилизиране на пенсионната система и постигането на Лисабонските цели за модернизирането й са свързани с икономическото развитие и демографското състояние на България, сочи анализът на Консултативния съвет по пенсионната реформа към министъра на труда и социалната политика, цитиран от МТСП. Разработването на нови политики и мерки за усъвършенстване на пенсионния модел ще продължи с широк обществен дебат след съживяването на икономиката, стабилизирането на пазара на труда и повишаването на доходите.
Стратегията за усъвършенстване на пенсионния модел не може да не отчита основните макроикономически фактори - заетост, доходи, темп на икономически растеж, инфлация и др. В същото време образователното равнище на населението предопределя качеството на работната сила и равнището на производителността на труда. Предизвикателство пред пенсионната система са още здравният статус населението и условията на труд. Осъществяваната здравната реформа в България ще подобри демографските показатели като работоспособност, раждаемост, продължителност на живота и може да бъде използвана за база за модернизирането на пенсионната система.
Консултативният съвет по пенсионната реформа ще разгледа както предложенията на пенсионерските организации по отношение адекватността на пенсиите, така и предложенията на граждани, неправителствени организации и други институции, които се получават в МТСП. Вземането на прибързани решения или неотчитане на реалните тенденции може да доведе до неправилни решения, които да имат дългосрочни негативни ефекти в обществото, допълват от МТСП.
В началото на следващата седмица стартират национални преговори между правителството, синдикатите и работодателите, по време на които ще бъдат представени становищата на социалните партньорите, свързани с антикризисните мерки. Целта е да се подпише двугодишно национално споразумение между държавата, синдикатите и работодателите, съобщи министър Младенов.
То ще засяга регламентирането на надомната работа, на дистанционната работа и агенциите за временна заетост, съобщи министър Младенов. Той подчерта важността от трипартизма, защото така се дава възможност на синдикатите и работодателите първо да регламентират определени дейности и след това те да прерастнат в законодателни рамки.
Припомняме ви, на 25 януари Тотю Младенов обяви началото на обществена дискусия за промените, които ще се подготвят в пенсионната система. Тогава беше предложено от 1 януари 2012 г. да бъде премахнат таванът на пенсиите. Освен това бяха лансирани два варианта за промени в условията за придобиване право на пенсия.