15 проекта по мерки 311 и 312 от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за над 4.7 млн. лева одобри експертната комисия за осигуряване на прозрачност във фонд „Земеделие”.
Одобрените проекти са по частните мерки 311 „Разнообразяване към неземеделски дейности” и 312 „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия”. Субсидиите по Мярка 311 са за 484 073 лв., а по Мярка 312 – общо 4 274 153 лв., информират от фонд "Земеделие".
Голяма част от инвестициите са в областта на алтернативната енергия. Осем от 13-те проекта по Мярка 322 предвиждат изграждане на фотоволтаични електрически централи. Друг бенефициент ще инвестира в изграждане на малка водно-електрическа централа (МВЕЦ).
ДФЗ ще финансира и проект за изграждане на дом за възрастни хора с 15 легла. Останалите одобрени кандидати ще вложат субсидиите в реставрация и обзавеждане на къщи за гости и семейни хотели.
Субсидии от 23.6 млн. лева пък ще подпомогнат хранително преработвателната и горската промишленост. Средствата по Мярка 123 „Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти” от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) ще получат 21 предприятия от страната. Бенефициентите са кандидатствали по осем от секторите на мярката, като най-много – четири – са заявленията в сектор „Зърнени, мелничарски и нишестени продукти”. ДФ „Земеделие” одобри разходите им за строително монтажни работи и закупуване на технологично оборудване.
Други три предприятия, кандидатствали в сектор „Гроздова мъст, вино и оцет”, ще получат финансиране за купуването на модули, бъчви и машини за производство на бяло и червено вино, а един проект е за оборудване на винарска изба.
ДФЗ ще субсидира и две предприятия, произвеждащи мляко и млечни продукти, включително биволско и козе сирене, извара и кашкавал.
От горската промишленост субсидия от ПРСР ще получат две предприятия – за производство на дървен чипс и енергийни трески. Единият проект предвижда закупуване на технологично съоръжение за производство и транспортиране на енергийни трески от дървесна биомаса, а другият – закупуването на оборудване за раздробяване на дървени трупи.