Държавата започва програма за саниране на жилищни блокове с над 60 млн. лева благодарение на фондове от Европейския съюз. Това обяви регионалният министър Лиляна Павлова на конференция за енергийната ефективност. Условието е собствениците да поемат половината от разходите за изолация. Кандидатстването ще може да започне през пролетта на следващата година.
"Направихме промени в Закона за етажната собственост, които дават възможност много по-лесно да се образуват сдружения или асоциации на собствениците. Тези асоциации да вземат
решение и да започнат инвестициите в тази сфера. 50% от разходите, които са необходими, за да бъде една сграда санирана, могат да бъдат покрити със средства от програмата. Оставащият процент,
разбира се, трябва да бъде за сметка на собствениците на тази сграда", заяви Павлова, цитирана от БНР.
Тя уточни, че за собствениците на панелни жилища, които нямат необходимите средства, може да се предоставят нисколихвени заеми. В България близо 700 хиляди домакинства живеят в панелни сгради.
"До 2020 г. желанието на регионалното министерство е да се създаде енергийна ефективност и в публичните институции", заяви Павлова. До момента министерството е направило инвестиции на стойност 180 млн. лева в сгради на публичната инфраструктура и по-точно на образователната, социалната и културната. Над 500 училища и детски градини вече са санирани и обновени, пише iNews.bg.
За да има енергийна ефективност са важни навиците на потребителите. Те не бива да си оставят включени компютъра вкъщи или някой друг уред. Само неизключването на компютъра струва 10 лева на месец и това в повечето случаи обяснява, защо когато хората ги няма вкъщи имат сметки за плащане, стана ясно още на конференцията.
Ще се опитаме да увеличим бюджета на ОП "Регионално развитие" за следващия програмен период, допълни Павлова.
* Информацията е допълнена в 17:40 часа.