От 2003 г. насам са извършени 193 "заменки" на горски терени

16.01.2013 | 15:13
по статията работи: Теодора Пенева
Министър Найденов предостави на анкетната комисия данни за всички разпоредителни сделки след промените в Закона за горите
От 2003 г. насам са извършени 193 "заменки" на горски терени

Във връзка със скандала земите край Несебър министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов предостави на временната парламентарна комисия справка за всички разпоредителни сделки след промените в Закона за горите от 2003 г. Това предаде Агенция „Фокус“.

Данните са предоставени за проучване на корупцията по високите етажи на властта.

По думите на Найденов през 2008 г. е бил укрит документ, издаден от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Бургас, според който трябва да се извърши експертна оценка за въпросния имот от 29 декара край Несебър. Той заяви, че е предоставил документите за проверка в прокуратурата.

Министърът припомни, че е разпоредил да се проверят разпоредителните сделки от 2003 г. насам и на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ). До забраната за промяна на предназначението на горските терени са извършени 193 „заменки“, които обхващат територия от 33 000 декара площ.

"От тези 33 000 декара, преди това Народно събрание да гласува мораториума за промяна на предназначението на тези земи, са успели да променят предназначението на 4607 декара", заяви Мирослав Найденов. 3700 от терените са от черноморската ивица.

Замените са обект на проверки от страна на Европейската комисия (ЕК), каза още земеделският министър. Той обърна внимание, че е имало случай при предишното управление, при който "140 декара на устието на Камчия са закупени при много интересна схема с участието на фирма, в която имат участие бивши министри".

Казусът с черноморските терени се разрази в края на миналата година. На 29 декември природозащитници алармираха за строителство в защитената местност Дюни, част от "Натура 2000". Последва спиране на строителните работи по обекта от страна на Дирекция "Национален строителен контрол" (ДНСК), разпоредено лично от министър-председателя Бойко Борисов.

В началото на миналата седмица стана ясно, че по настояване на премиера ще бъде създадена парламентарна анкетна комисия, която да проверява сделките с територии, извадени от държавния горски фонд от 2003 г. до днес. По думите на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова целта е комисията да бъде напълно прозрачна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...