Очаква се кампанията да е благодатна и добивите да са високи и с отлично качество. Това заяви шефът на Изпълнителна агенция по лозата и виното (ИАЛВ) инж. Красимир Коев на среща с лозари и винопроизводители от Пловдивско.По време на събитието бяха обсъдени проблемите, които възникват преди началото на всяка гроздоберна кампания.
Комисар Михаил Златанов - началник на отдел "Организация на охранителната дейност" от Дирекция "Специализирани полицейски сили" към МВР, сподели, че "един от приоритетите на Министерството на вътрешните работи е опазване на селскостопанската продукция, в т.ч. и гроздобера". Съвместната дейност между ИАЛВ и МВР определено ще се отрази благоприятно на случаите за посегателство върху гроздовата реколта.
На форума беше обърнато внимание и на необходимостта от издаване на сертификат за произхода на гроздето и задължителен като придружителен документ при превоз на грозде в страната. Той гарантира проследяване на продукцията при движението й на пазара от производителя до преработвателя. Сертификата се предоставя от Националната лозаро-винарска камара (НЛВК), информират от ИАЛВ.
Над 300-400 хиляди души в България се занимават с винопроизводство. Това заяви винопроизводителят Юлиян Ямантиев в предаването "Преди всички" на БНР. Той обясни, че едва 30% от произведеното в България грозде се преработва от регистрирани производители на алкохол. Останалото се превръща във вино и ракия от частни лица в мазета и гаражи и стига до пазара без контрол от страна на държавата.
Нормалната цена за български вина, които има на пазара навън, е достатъчно ниска, за да може производителят в България, който гони външните пазари, да си позволи по-висока цена от порядъка на 17-30 евроцента. Това е големият проблем, който се поражда и който разделя винопроизводители и гроздопроизводители, каза Ямантиев.