Още по-сериозни санкции за нарушители по пътищата

13.07.2010 | 18:09
по статията работи:
Най-сериозната санкция за пиян водач е глоба от 800 лв. и година без право на шофиране
Още по-сериозни санкции за нарушители по пътищата

Глобите за нарушения по пътищата да бъдат увеличени от септември. Това е едно от предложенията за изменение в Закона за движение по пътищата, обсъдено от Междуведомствената комисия за безопасност по пътищата.

От МВР предлагат глобите, които да бъдат увеличени, да са за превишена скорост, употреба на алкохол и шофиране от неправоспособен водач. Според министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов това са трите нарушения, които годишно водят до най-много убити по пътищата на България. Сред другите предложения е и кръвните проби за алкохол за бъдат заплащани от нарушителите, предаде Dariknews.bg.

Превозът на пътници ще увеличава налаганата глоба, предвиждат промените. Санкцията от 300 лева повече ще се прилага и при извършване на повторни нарушения или при превоз на пътници в състояние на употреба на алкохол, пише БТА.

Относно придобилите правоспособност скоро водачи, които в закона се определят като "нови" се предлага в първите шест месеца те да шофират с придружител, притежаващ книжка поне от четири години. Освен това използваният автомобил трябва да е със стикер, обозначаващ ползването му от нов водач. Предлага се да бъде намалена границата за алкохолно съдържание в кръвта на новите водачи, която сега е еднаква с тази на оставалите - 0,5 промила. Предлага се тя да стане 0,2 промила, като същата граница ще е максимално допустима и за водачите на товарни автомобили с опасни стоки.

Законопроектът предвижда и разграничаване на установената употреба на алкохол от страна на шофьорите. В момента законовата норма предвижда наказания от 1 до 12 месеца лишаване от свидетелство за правоуправление и глоба от 200 до 500 лв. за алкохол над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително.

Предложението е да се въведат три категории за установена употреба - от 0,5 до 0,8, от 0,8 до 1,0 и от 1,0 до 1,2 промила, за които съответно ще има наказания от 2 до 5 месеца лишаване от правоуправление и глоба от 400 лв., от 6 до 10 месеца и глоба от 600 лв. и от 11 до 12 месеца, както и глоба от 800 лв.

Неправоспособните водачи ще се наказват с от 300 до 800 лв., а тези с отнета книжка с от 200 до 500 лв. С 300 до 1000 лв. се увеличава санкцията за предоставяне на автомобил на някой, употребил алкохол. Ако те превозват пътници, глобата се увеличава с по 50 лв. за всеки возещ се.

С глоба от 100 до 500 лв. и отнемане на книжката за 1 месец ще е всеки, който изпреварва на забранени места или в завои.

За пръв път се въвежда и ред при установяването на нарушения, които са заснети с камерите-радари, както и от системите за видеонаблюдение. При установени нарушения на собствениците на личните автомобили или на управителя на фирмата - собственик на служебната кола, ще се изпраща предложение за доброволно заплащане. Срокът, в който трябва да се извърши плащането, е един месец. Ако нарушението не е било извършено от собственика на колата или управителя на фирмата, те трябва да попълнят декларация кое е лицето - извършител на нарушението. Това трябва да се случи в срок от една седмица от получаването на предложението за доброволно заплащане. При заплащане на глобата няма да се отнемат контролни точки, като няма да има и лишаване от правоуправление. Всеки месец, посочен в закона за този тип нарушение, ще се заплаща със сумата от 100 лв.

Контролните точки, отнети с наказателните постановления ще се възстановяват не след две години от последното постановление, а след една, предвиждат още промените.

Превишението на скоростта с над 21 км/час ще се санкционира с още по 40 лв. за всеки превозван пътник.

Сред другите предложения, представени днес, са парите от глобите да бъдат инвестирани във фонд за подобряване на пътищата.

Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов е изпратил писмо до директора на агенция "Пътна инфраструктура" да бъдат запълнени дупките по пътищата към Черноморието за летния сезон. Според МВР лошото състояние на пътищата е сред основните причини за големия брой пътни инциденти.

Министър Цветанов съобщи, че от началото на годината при катастрофи са загинали 372 души, което е с 13,6% по-малко в сравнение със същия период на миналата година.

МВРси поставя за цел да намали с 40% убитите при катастрофи у нас, а ранените - с 20%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...