*Информацията е актуализирана към 15:00 часа
Покойният папа Йоан Павел II официално бешe oбявен за блажен на церемония на площад „Св. Петър" в Рим. Папа Бенедкит XVI прочете формулата на латински, с която провъзгласи предшественика си за блажен, предаде Ройтерс, цитирана от Dariknews.bg. Празникът на блажения папа ще се чества на 22 октомври, денят на възкачването му на Светия престол през 1978 г., предаде Ройтерс.
На церемонията по беатификацията се събраха над 1 млн. души. Огромен гоблен с портрета на усмихнатия Йоан Павел II бе спуснат пред фасадата на базиликата „Св. Петър".
След края на церемонията Бенедикт XVI се помоли пред ковчега на папа Йоан Павел II във ватиканската базилика „Свети Петър”, предаде АФП. Главата на Римокатолическата църква коленичи, за да се помоли, а след него пред ковчега коленичиха и останалите духовници, официалните делегации и накрая вярващите, които присъстват на церемонията.
Събитието беше отразявано от няколко хиляди медии. Публиката също беше многохилядна. Цяла нощ пилигрими от цял свят пазиха места в най-пряка близост до мястото на предстоящата церемония. Те пяха и свириха на китари, споделяха помежду си спомените си за живота на Карол Войтила.
През целия ден вчера хиляди хора се стичаха към Ватикана, за да станат преки свидетели на предстоящата мащабна церемония. Дъждът, който валя цял ден в града, очевидно не бе пречка за хилядите, които непрестанно прииждаха към Вечния град, отбелязва БТА.
Още от сутринта на огромните видеостени, подготвени за предстоящите преки телевизионни предавания, се прожектираха кадри от понтификата на Йоан Павел II, сред които и картини от посещението му в София през 2002 г.
Организаторите на събитието се бяха постарали да предприемат всички възможни мерки за сигурността и удобството на поклонниците, които според различни очаквания ще достигнат няколко милиона. Осигурени бяха полеви болници, химически тоалетни, в охраната бяха включени различни звена на полицията и армията, както и на гражданската защита на Италия.
Най-малко 16 държавни глави и 87 официални делегации от целия свят се включиха в събитието. България е представена от председателя на Народното събрание Цецка Цачева.
Освен празничната меса на площада, вярващите се поклониха и пред неголяма ампула с кръвта на Йоан Павел II, взета в последните му земни дни.
Ампула с кръвта на покойния папа
Вечерта, вече след беатификацията, мощите на Йоан Павел II ще бъдат пренесени от криптата в дясната част на базиликата или в параклиса "Свети Себастиян". Надгробният камък от отворения гроб на покойника ще бъде преместен в Краков. Ще бъде поместен там в храм, който ще бъде осветен в името на блаженния папа.
Мощите на папа Йоан Павел II
След беатификацията може да се пристъпи към следващата стъпка - канонизацията или признаването на папата за светец.
Властите в Рим са предприели специални мерки за сигурност заради очаквания наплив от поклонниците. Само вечерта в събота на "Свети Петър" се бяха събрали 200 000 души. Центърът на града е разделен на три зони, като най-високото равнище на безопасност ще бъде на площад "Свети Петър". Координационният съвет по беатификацията е привлякъл 12 000 доброволци, съобщи РИА Новости, цитирана от БГНЕС.
Цяла Полша също следи процеса на беатификация на любимия на всички поляци папа. През нощта хиляди хора се събраха в църквите из цялата страна, за да се помолят преди церемонията.
Поляците с нетърпение чакаха провъзгласяването на папа Войтила за блажен и този ден, безспорно, има голямо значение за тях. Култът към него не е само религиозен, носи и огромна доза патриотизъм, съобщи БНТ. Според социологическите изследвания, Йоан Павел Втори е смятан за най-великия поляк на всички времена.
Тържества се провеждат в цялата страна и имат възпоминателен и молитвен характер. Жителите на Варшава участват в централната литургия в новата църква на Божията Промисъл. По улиците на полската столица се движи историческият папамобил, използван по време на първото посещение в родината през 1979 година.
Политическата новина е, че лидерът на опозиционна партия Право и справедливост Ярослав Качински няма да бъде в Рим. Някои коментатори смятат, че истинската причина е нежеланието му да участва в официалната делегация заедно с президента Бронислав Коморовски и Лех Валенса, с когото братята Качински имат дълбок конфликт.