Парите на мигрантите ни почти секнаха

23.05.2022 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Средствата са намалели над седем пъти спрямо периода преди пандемията, получените суми от българи зад граница са под 40 млн. евро за три месеца
Парите на мигрантите ни почти секнаха
Снимка: под лиценза на creative commons

Изпратените пари от емигранти през първото тримесечие са с 86,7% по-малко спрямо 2019 г., показват данни на БНБ.

Потокът на изпращаните от българските емигранти пари на близки и роднини в страната почти пресъхна. През месец март 2022 г. българите в чужбина са изпратили само 14,9 млн. евро, показват данните на Българската народна банка.

Сумата е почти колкото през същия месец на миналата година. Но е над седем пъти по-малка спрямо получените от чужбина средства през март 2019 г., преди пандемията от Covid-19 да обхване света. През март 2019 г. изпратените от българите зад граница средства са били над 112 млн. евро.

Две години след началото на пандемията продължаваме да живеем в криза, но от ковид криза тя прелива в криза, породена от предприетите от ЕС мерки срещу Русия заради войната в Украйна, което доведе до поскъпване на горива, храни и суровини. А това не дава възможност на емигрантите да изпращат големи суми на роднините си в България.

Още през есента на 2020 г. светът започна да се възстановява след ограничителните мерки срещу разпространението на Covid-19. Но възстановяването вървеше бавно и неравномерно в различните сектори на икономиката. Значителна част от родните емигранти работеха в сектори, които бяха най-силно засегнати от кризата. Затова много емигранти се върнаха в България, а доходите на тези, които останаха в чужбина, се възстановяваха по-бавно. И когато последиците от пандемията отшумяваха, започна да поскъпва токът, което се отрази на домакинствата в цяла Европа, които плащат електроенергия по пазарни цени. В Плана за възстановяване и устойчивост на България, разработен от правителството на Кирил Петков, сме дали обещание на ЕС и българските домакинства да плащат ток по пазарни цени, като това ще стане на два етапа, като са започва още от 2023 г.

След тока, последва поскъпване на горивата, храните и материалите, което изяжда доходите на българските емигранти и не им дава възможност да изпращат пари на роднините си. Годишната инфлация средно за ЕС достигна рекордните 8,1%. В България обаче инфлацията е значително по-голяма - НСИ е 14,4%. Това показва, че покачването на цените не се дължи само на външни фактори, а и на чисто български.

За първото тримесечие на 2022 г. получените средства от емигранти са 39,7 млн. евро, показват данните на БНБ. Това е с 260 млн. евро по-малко спрямо същия период на годината преди пандемията - 2019 г., когато получените пари бяха близо 300 млн. евро. Намалението в размера на получените през тримесечието средства е с 86,7%, или над седем пъти.

Най-много пари изпращат българските емигранти в Германия.

Най-много средства идват от българските емигранти в Германия, показват данните на БНБ. През първото тримесечие, получените от Германия средства са 8 млн. евро. Сумата е над седем пъти по-малка от получените пари през 2019 г., последната година преди пандемията да завладее света. През първото тримесечие на 2019 г. българските емигранти в Германия са изпратили 61,8 млн. евро на близките си в родината.

На второ място са българите в САЩ, които през първото тримесечие са изпратили на близките си 7,3 млн. евро. На трето място са родните емигранти в Испания, които са изпратили 4,3 млн. евро, показват данните на Централната банка. На четвърто място остават българите във Великобритания, от които сме получили 3,9 млн. евро. Значителни средства идват и от Гърция - 2,5 млн. евро, което отрежда на южната ни съседка пето място в класацията. На шесто място е Италия, откъдето българските емигранти са изпратили 2,2 млн. евро за година. След това са средствата от Белгия и Нидерландия, които са само 1,5 млн. и 1,3 млн. евро.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...