Народното събрание окончателно прие Бюджет 2008. В третия дeн от приемането на закона депутатите спориха най-много за държавните инвестиционни заеми и гаранции, съобщи Дарик радио.
Със 109 гласа "за" и 9 "против" депутатите одобриха предложението през следващата година правителството да получи над 1.053 млрд. евро за държавни инвестиционни заеми по пет проекта. Сред тях е изграждането на телекомуникационната структура на вътрешното министерство, за което МВР ще получи 35 млн. евро от Нордик инвестмънт банк. Освен това България, в лицето на Министерството на транспорта, ще вземе на кредит в размер на 240 млн. евро от Японската банка за международно сътрудничество за строителство на терминали за обработка на контейнери в пристанища в Бургас и във Варна. За регионално развитие в периода 2008-2013 г. се предвижда Министерството на регионалното развитие и благоустройството да получи държавен заем в размер до 50 милиона евро. Предвижда се министерството да получи и държавен заем от 88 280 000 евро, отпуснат от Международната банка за възстановяване и развитие, за проект за развитие на общинската инфраструктура. За Министерството на труда и социалната политика е предвиден държавен заем от 40 милиона евро за осъществяване на проект "Социално включване".
В Бюджет 2008 се предвижда възможността правителството да даде една държавна гаранция в размер на 1,173 млрд. лева за изграждането на АЕЦ "Белене"
Държавната гаранция за атомната централа предизвика спор в пленарната зала. Иван Иванов от ДСБ заяви, че проектът за АЕЦ "Белене" е финансово необезпечен и настоя да отпадне тази част от приложенията, която, по думите му, задължава България да блокира близо 1,2 милиарда лева. Мартин Димитров /ОДС/ подкрепи предложението на Иванов и каза, че никой не е виждал финансовата обосновка на проекта, а това е проект, който ще влияе на икономическата среда в страната за години напред. Отхвърлено беше предложението на Евгени Чачев /ДСБ/ дебатът да бъде прекъснат до идването на премиера и на министъра на финансите в пленарната зала. Лидерът на ДСБ Иван Костов поиска да се даде възможност на двамата да дойдат и да бъдат свидетели как ще се създаде държавен дълг от 1,2 милиарда лева.
Според проекта на правителството държавната гаранция е необходима, за да може Националната електрическа компания при необходимост да получи заем в размер на 600 млн. евро от "Евратом" и Европейската централна банка за строителството на "Белене".
Държавната гаранция, предвидена в бюджета за следващата година за отпускане на заем на Националната електрическа компания за изграждане на АЕЦ “Белене", е само опция. Най-вероятно тя няма да бъде поискана от "Евроатом" и Европейската инвестиционна банка, защото България е член на ЕС. Това обясни депутатът от Коалиция за България Румен Овчаров в отговор на обвиненията на опозицията.
Мартин Димитров от ОДС предложи още през януари Съветът на тройната коалиция да се събере и да определи приоритетните си проекти, за които ще се дава държавна гаранция. Той поиска също така проектът на решение да бъде обсъден и гласуван от Народното събрание.
Днес парламентът одобри и списък на екологичните обекти, предвидени за строителство през 2008 г., по общини. Заложените средства за това в бюджета са в размер на 77 739 000 лева.
Според одобрените по-рано през седмицата текстове от Закона за бюджета за 2008 г., от следващата година се въвежда плоският данък със ставка от 10%, който заменя досегашното пропорционално облагане на доходите на физическите лица.
От 2008 г. едноличните търговци ще плащат 15% данък. 10% е ставката за фирмите, а данъкът върху дивидента ще бъде намален от 7 на 5 на сто.
Общият размер на приходите в бюджета за следващата година е планирано да бъде над 18.3 млрд. лева, или с 26% повече в сравнение с тази година
Разходите трябва да са в размер на 10.1 млрд. лева.
За първи път в бюджета на държавата е предвиден и бюджетен излишък в размер на малко над 3 млрд. лева, или 3% от БВП, съобщи Агенция “Фокус".
Общият дълг в края на 2008 г. не може да надвишава 11.8 млрд. лева, като максималният размер на новия държавен дълг не може да е повече от 3.44 млрд. лева.
Минималният размер на фискалния резерв за 2008 година е 6,8 млрд. лв.
Въвежда се изискването държавните и общинските администрации до 30 юни да съкратят поне 12% от персонала.
Минималната работна заплата през следващата година ще бъде 220 лева. Минималният размер на основната заплата за най-ниската длъжност, предвидена за заемане от държавен служител, е 290 лева от 1 януари и 319 лева от първи юли 2008 година.
Майчинството ще бъде 220 лева месечно, или с 40 лева повече в сравнение с 2007 г. Увеличава се еднократната помощ при раждане. От 200 лева тя става 250 лева за първо дете, 600 лева за второ и 200 за всяко следващо дете. Деца с трайни увреждания над 50% ще получават еднократна помощ от 100 лв. до навършване на 2-годишна възраст.
Еднократната помощ при бременност ще е 150 лв, като при едновременно раждане на две или повече деца за всяко от тях също ще се отпуска месечна помощ в размер на 150% от размера на месечните помощи за дете.
Размерът на месечните помощи за дете ще бъде 25 лв., а средномесечният доход на член от семейството за получаване на помощи за деца ще бъде 300 лв. През тази година право на детски надбавки имаха само семействата, чийто доход не надхвърляше 200 лева месечно на човек.
Здравната вноска на децата до 18 години се повишава от 0.5 на 3% от минималния осигурителен доход.
От 1 януари 2008 г. всички училища в системата на народната просвета ще прилагат системата на делегираните бюджети. Делегираният бюджет е бюджет, който дава право на директора на училището на второстепенен разпоредител с бюджетни кредити, а в общините с районно деление – второтепенен или третоспепенен разпоредител с бюджетни кредити по решение на кмета на общината, при условие, че второстепенен разпоредител с бюджетните кредити е кметът на район. Онези от училищата, които са отдалечени от други училища, ще получават и допълнително средства, като списъкът им ще бъде определен от правителството.
От следващата година общините ще получават субсидии от държавата за делегираните държавни дейности – здравеопазване, образование и социални дейности.
Като част от фискалния резерв се създава държавен фонд за финансово подпомагане на децата. Правителството трябва да подготви закон за дейността на фонда до 30 юни 2008 г.
Земеделските производители ще получават доплащане от държавата в размер на 5 лева на декар.
7 млн. лева ще получи Софийският университет “Св. Климент Охридски" за капиталови разходи, в това число за поддържане на сградите, които са паметници на културата. Учителите няма да имат право да получава 13-та заплата.
Вноската на България в бюджета на ЕС ще бъде 659 894, 4 хиляди лева.
Извънбюджетните фондове и сметки, които ще функционират през 2008 година, са Фонд за покриване на разходите за приватизация и следприватизационен контрол към Агенцията за приватизация, Държавен фонд “Земеделие", извънбюджетна сметка на Националния фонд към министъра на финансите, учителски пенсионен фонд.
След като парламентът прие окончателно Бюджет 2008, от НДСВ заявиха, че той продължава данъчната реформа, започната от предишното правителство, и за първи път са заложени разходи за капиталови инвестиции, които са исторически за последните 18 години. И през новата година НДСВ ще продължи да настоява за намаляване на социално-осигурителните вноски поне с още 3 процентни пункта. Независимо, че такъв текст не бе записан дори и под условие в бюджета, има ресурс за това, считат от НДСВ.
С приемането на Бюджет 2008 г. работата на парламента за настоящата година приключи. Следващото заседание на депутатите ще е на 15 януари.