С пълно мнозинство депутатите гласуваха да бъде извършен одит на Министерския съвет, предаде Агенция „Фокус". Вносител на предложението е Менда Стоянова, председател на Комисията по бюджет и финанси.
В комисията са обсъдени най-важните финансови програми, които формират най-голям дял в бюджета. За да стане по-бързо проверката са избрани три сектора, а няма да се прави одит във всички звена, допълни Стоянова. Според нея, ако се правеше одит във всички сфери на работата на МС, то той е щял да продължи повече от година.
„Поискахме съставянето на парламентарна анкетна комисия, защото Сметната палата не може да свърши цялата работа, това е само един детайл, а последните дни от управлението на Тройната коалиция имаше много разходи и съмнителни назначения. Нека да приемем един по-общ поглед с приемането на анкетна комисия в Народното събрание", посочи от парламентарната трибуна съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров.
„Контролната система в България беше разбита по време на предишното правителство. Задача на сегашното е да я възстанови. В тази насока предстои много и то тежка работа", добави Димитров.
По думите на Мая Манолова от "Коалиция за България" Сметната плата има своите законово установени ангажименти. „Въпреки това, ние сме за изричното възлагане на такова задължение към Сметната палата, защото това е един положителен знак, различен от пушилките на пиара", каза тя.
Според нея политическите коментари ще следват след изнасянето на цифри и факти, което е по-различен подход от „безогледната пропаганда, която министрите си позволиха".
Манолова зададе риторичен въпрос към новото ръководство на страната, което според нея си е позволило да говори произволно. „Дали вие бихте подкрепили такъв одит на Столичната община предвид смяната в ръководството й, което предстои след няколко месеца?", попита тя.
Народното събрание на основание чл. 86 ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 37 от Закона за Сметната палата реши да възложи на Сметната палата да извърши одит на финансовото управление на бюджета и имуществото на Министерския съвет за период от 1 януари до 31 юли 2009 година. Срокът за извършване на одита е от 1 до 30 септември 2009 г. Резулатите трябва да бъдат внесени в в Народното събрание е 30 октомври.