Много се радвам, че днес заедно ще имаме възможност да станем свидетели на пускане на експлоатация на първия етап от проекта за разширение на газопреносната инфраструктура на територията на България от турско-българска граница до българо-сръбска граница. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова при откриването на разширението на газопреносната мрежа по трасето на „Балкански поток“ до компресорна станция „Странджа“, предаде кореспондентът на БГНЕС.
Проектът е изключително важен не само за България, но и за целия регион на Югоизточна Европа, защото този проект ще даде възможност за диверсифициране на маршрутите за доставка на природен газ. Ще създаде условия за по-голяма енергийна сигурност в региона и за развитие на пазара. За България този проект е реализиран при стриктно спазване на всички европейски правила, ще направи възможно това ние да запазим своето стратегическо място на газовата карта на Европа, допълни Петкова.
Тази инфраструктура, като част от структурата, свързана с реализацията на концепцията за газоразпределителен център на територията на България е изключително важна за нас. Затова използвам случая да благодаря на изпълнителите на този проект – нашите партньори от „Главболгарстрой“, да пожелая успех на всички наши партньори в следващите 474 км и съвсем скоро да можем да се видим пак в същия формат на пускането в експлоатация на целия проект, каза Петкова.
Премиерът Бойко Борисов заяви „сега може да се състезаваме по лотове – гръцкото и сръбското направление”. Имаме две газови магистрали. Това много политици са го говорили, но ние го изпълняваме, за да може в следващите години новото поколение да получава такси от транзит”, съобщи при откриването премиерът Борисов. “Докато другите говореха, ние строяхме”, подчерта още той. “Такова полагане на тръби е, че не ни стигат заварчици”, отчете пък вицепремиерът Томислав Дончев.
“Най-важното е, че върху тези площи вече се засява пшеница, царевица и вече не ги виждаш тръбите. Казвам го заради еколозите. На практика за една година няма разлика в хумуса на почвата. Селскостопанските производители може да използват почвата както намерят за добре, съобщи още премиерът.
Посланикът на Русия у нас Анатолий Макаров подчерта, че свързването на нашата страна към „Турски поток“ ще позволи да получаваме синьо гориво по нов надежден маршрут и да станем един от най-големите газови разпределителни центрове.
Макаров добави, че е уверен, че и останалата част от липсващата газотранспортна инфраструктура ще бъде построена също толкова бързо в направление Сърбия.
Новият газопровод не е само принос за развитие на България. Той ще способства за просперитета на страната. Той стимулира привличането на инвестиции и създава нови работни места, подчерта посланикът.
Българските компании, които участват в изграждането му, ще придобият огромен опит за последваща реализация на други международни проекти. Всичко това създава отлични предпоставки за устойчиво развитие на българската икономика. Ако говорим за значението на „Балкански поток“, както го нарече министър-председателят Бойко Борисов, за руско-българските отношения, реализацията му ще изведе на качествено ново ниво тези отношения, поясни още посланик Макаров.