Печалбата на Shell спада с 44% на годишна база през четвъртото тримесечие на 2015 г.

04.02.2016 | 11:25
по статията работи: Даниел Василев
Новината идва в контекста на скорошното закупуване на BG Group от петролния гигант
Печалбата на Shell спада с 44% на годишна база през четвъртото тримесечие на 2015 г.
Снимка: Thinkstock/Guliver

Royal Dutch Shell обяви, че печалбата ѝ за четвъртото тримесечие на миналата година е спаднала с 44% на годишна основа в резултат на понижението на цените на суровия петрол на международните пазари, предаде Bloomberg. След корекции и промени в инвенториите тя се е свила до 1,8 милиарда долара спрямо 3,3 милиарда през 2014 г., но все пак остава в предварително зададените от Shell рамки от между 1,6 и 1,9 милиарда долара. По този начин тя съвпада със средната прогноза на 14 анкетирани от Bloomberg анализатори, предаде още изданието.

Новините за спада на печалбата на компанията идват на фона на преговорите за една от най-големите сделки в петролната промишленост през последните години, в която Shell планира да придобие BG Group за 50 милиарда долара. Според петролния гигант сделката ще му помогне да поддържа равнището на доходност за акционерите си, както и да увеличи производството на газ и петрол в контекста на намаляващи приходи от продажби.

Планът за придобиване на BG беше одобрен от акционерите на Shell през миналия месец. Британската компания е разработва петролни кладенци в Бразилия, както и находища на природен газ от Австралия до Казахстан. Придобиването на BG трябва да се случи на 15 февруари, а събитието „ще бележи началото на нова глава за Shell, в която компанията ще се подмлади и в която ще се повишават приходите на акционерите“, коментира главният изпълнителен директор на Shell Бен ван Беурден.

BG вече придобива голямо значение за Shell, тъй като ще им помогне да нараснат и да повишат оценката на активите си“, коментира анализаторът в BMO Capital Markets Брендън Уорн пред Bloomberg. “Това ще даде на Shell възможността да се освободят от скъпите си активи и да се фокусират върху проектите на BG, които имат висок марж на приходите“, допълни още той.

След сключването на сделката Shell планира да продаде активи на обща стойност 30 милиарда долара, въпреки че според анализатори идеята на компанията идва в неподходящ контекст, в който ниските цени на петрола редуцират възможността на играчите на пазара да закупуват оборудване. През 2015 г. Shell се освободи от активи на стойност 5,5 милиарда долара и намали оперативните си разходи с 4 милиарда долара или около 10%. През настоящата година компанията ще се опита да ги намали с още 3 милиарда долара. Очаква се капиталовите разходи на гиганта да достигнат 33 милиарда долара след сливането с BG, което е с 2 милиарда долара по-малко от предварителните прогнози.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...