Снимка: setimes.com
Възстановяването от глобалната криза ще бъде бавно. Това каза д-р Пирита Сорса, анализатор от Организацията за икономическо сутрудничество и развитие (ОИСР), бивш представител на Международния валутен фонд (МВФ) в България на среща-дискусия на тема "Кризите и България - през погледа на миналото", цитирана от Агенция "Фокус".
В средата на кризата сме, не знаем пълното й въздействие. Възстановяването ще стане по-бавно, тъй като всички са в криза, обясни Сорса. МВФ и ОИСР са направили анализ на последните кризи, който сочи, че загубите ще са много по-големи и ще продължат по-дълго. Възстановяването ще стане по-бавно, защото има вътрешно търсене и рестрикции върху кредитирането. Има и структурна безработица. Няма доверие, отказват се кредити и хората изразходват своите запаси.
От минали кризи се налагат следните изводи и поуки - трябва да се възстанови доверието, да се разреши проблемът с лошите активи, иначе възстановяването ще бъде много бавно. Има рискове, свързани с моралната опасност - да си кажем, че всички финансови институции не заслужават доверие, посочи Сорса.
Кризата в момента е различна и причината е подценяване на рисковете и бум на кредитирането на кредитополучатели, които нямат никаква степен на надеждност. Много хора се питат, дали това е най-лошата криза изобщо, тъй като има уникални характеристики - тя е икономическа и глобална, посочи Пирита Сорса. Тя добави, че през последните десетилетия има натрупване на дисбаланси, разширяване и експанзия на кредитирането.
Повечето кризи възникват след периоди на растеж, хората смятат, че тази процъфтяваща икономика може да продължи завинаги. В настоящата ситуация глобализацията също спомага за разрастването й, заключни бившият шеф на МВФ у нас.