През последните години масово в страните от Европейския съюз се въвежда плоска данъчна ставка, защото тя е справедлива и не ощетява работещите и високо квалифицирани хора, които получават по-високи заплати. Дори в Русия през 2001 - а година е въведена равна данъчна ставка от 13% независимо от размера на възнаграждението. Украйна приема същата система през 2003 г.
От началото на 2005 г. Румъния също въвежда плосък данък от 16% върху личните и корпоративни доходи.
В доклад на икономическия институтът „Молинари“ за 2016 г. се посочва, че в България наистина се плащат най-ниските данъци в Европа - и от физическите лица, и от фирмите, а въвеждането на плоския данък от 10% е довело до много по-висока събираемост, защото нито служителите, нито работодателите вече искат да рискуват и да плащат или получават заплати под масата, както и да укриват корпоративни данъци. Това пък води до повече пари в хазната, което позволява по-високи социални разходи - за пенсии, заплати в бюджетната сфера и т.н.
За сравнение в Унгария и Литва плоския данък е в размер на 15%, в Румъния е 16 на сто, в Естония е 20%, а в Латвия - 23 на сто.
Интересен е фактът, че най-много удръжки от заплатата на хората има в най-развитите икономически държави в Западна Европа. В Германия например, удръжките от заплатата достигат на месец до 39,9%, а в Дания - до 38,9 на сто.