Пилотната интеграционна система на електронна област (ПИСЕО) е официално в експлоатация от 1 октомври 2007 г. По този проект пилотно бяха изградени три "електронни области" (Бургас, Добрич и Стара Загора). В основата на проекта са т. нар. "регионални портали", които дават възможност на гражданите и бизнеса електронно да заявяват, следят и получават административни услуги, предоставяни от областната и общинските администрации в съответния регион.
Проектът стартира през септември 2006 г., когато след публична процедура МДААР възложи на консорциума „ЦАПК – Сиела” изграждането на ПИСЕО. Договорът е на обща стойност 2 199 880 лв. без ДДС.
В трите пилотни регионални портала гражданите и бизнеса могат да намерят информация за 100 услуги, предоставяни от областната и общинските администрации във всеки регион. Порталите също така включват пълно описание на нормативната уредба, процедурите и сроковете за реализиране, както и необходимите образци и формуляри. Всяка общинска администрация, включена в проекта, предлага чрез съответния регионален портал по 5 услуги на ниво транзакция.
От старта на трите регионални портала до момента има над 200 осъществени транзакции. Средно на ден порталите се посещават от около 350 потребители, съобщават от Министерство на държавната администрация и административната реформа.
Регионалните портали на е-правителството са достъпни на адреси:
https://oadobrich.egov.bg https://oaburgas.egov.bg https://oastzagora.egov.bg
Разработеното програмно решение дава възможност за свързване на различните услуги, предоставяни от администрациите, с различни информационни източници, като се използва стандартизиран интерфейс. Системата е изградена от 4 модула:
- Модул „Портал” – уеб-интерфейс към системата, позволяващ регистрация на потребители, попълване на електронните формуляри за подаване на заявки към общините и проверка на статуса на заявките. Този модул притежава и административна част за управление на съдържанието, достъпна само за упълномощените лица. По този начин се предоставя възможност за въвеждане и редакция на съдържанието на портала.
- Модул „Управление на транзакциите” – система за управление, насочване и комуникация, чрез която се изпращат документи и която гарантира, че те ще бъдат насочени към правилното звено. При въвеждане на необходимата информация за извършване на дадена услуга данните, въведени при регистрацията на потребителя, автоматично се попълват в „интелигентния” онлайн формуляр.
- Модул „Регистрация и вписване” – система за регистрация и автентикация на потребителите, която осигурява високо ниво на защита на данните. Регистрацията се извършва в зависимост от необходимото ниво на сигурност, изисквано при извършването на дадена услуга. Автентикацията на потребителите става с помощта на име и парола или цифров сертификат. След автентикация порталът персонализира предлаганите услуги, като показва само достъпните за съответния тип потребител – физическо или юридическо лице.
- "Интеграционен” модул – гъвкав, защитен и с голяма съвместимост механизъм, който осигурява интеграция с „back office” системите на общините.