Подготвяме се за сътресения в Косово

30.01.2008 | 15:35
по статията работи: Петър Чернев
Президентът на Сърбия Борис Тадич заплаши със съд всички страни-членки на ЕС, които признаят независимостта на Косово
Подготвяме се за сътресения в Косово


Засега няма необходимост от засилване охраната на западната българска граница заради ситуацията в Косово и очакванията за развитие на събитията там. Това заяви на пресконференция след днешното заседание на Съвета по сигурност към правителството министър-председателят Сергей Станишев, предаде БГНЕС.

Според премиера съществуването на проблем като Косово не може да мине без сътресения за района на Балканите. Затова основните задачи за България са да минимизира евентуалните рискове за страната след обявяване независимостта на Косово и да формира единна национална позиция по този въпрос.

От своя страна вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин изтъкна, че не се изключват различни варианти за българската позиция относно бъдещия статут на Косово и до голяма степен тази позиция ще е свързана с формиране на ясно мнозинство в Европейския съюз и ангажимент на ЕС към стабилността на региона в бъдеще. "Не е уместно да предричам каква ще бъде българската позиция след евентуалното обявяване независимостта на Косово. Мога само да кажа, че имаме готовност за действие при всеки един вариант", подчерта вицепремиерът. Той беше категоричен, че България би могла да "предотврати липсата на единна позиция на ЕС за Косово и да не допусне затварянето на вратите за диалог с Белград
и Прищина".

"Трудно ще е да намерим средищна позиция", призна Калфин и припомни, че България има добри контакти и с двете страни и че е извървяла своя път в усилията за решаване проблемите със статута на Косово. "За съжаление не виждаме теми, по които диалогът би могъл да продължи, затова в такава ситуация България трябва да направи всичко възможно да ограничи рисковете от обявяване независимостта на Косово", изтъкна вицепремиерът. Той не скри, че "при всички случаи ще има затруднения в контактите на България" както с Белград, така и с Прищина след обявяване на независимо Косово.

От своя страна премиерът Станишев изтъкна, че една от основните задачи за правителството е да гарантира сигурността на българските военослужещи, които са на мисия в Косово, и "да се вземат мерки във всички посоки". Той припомни, че България настоява за по-скорошно прилагане на плана "Ахтисаари" за Косово, за подписване на споразумение за асоциииране на Сърбия към ЕС, за ясна перспектива на ЕС, за бъдещето на Западните Балкани и за вътрешна солидарност между държавите от Евросъюза по отношение на Западните Балкани.

Сърбия ще започне съдебен процес срещу всяка държава от ЕС, която признае евентуално едностранно провъзгласена независимост на Косово, но това не може да ни попречи по пътя ни към интегриране в ЕС. Това заяви сръбският президент Борис Тадич, цитиран в интернет страницата на вестник “Блиц”, съобщава Дарик радио.

“Сърбия не желае с евентуална жалба срещу някои страни от ЕС, които биха признали евентуална хипотетична провъзгласена независимост на Косово, да се отдалечи от ЕС, а да установи международно право и да се бори за върховенството на закона”, допълва Тадич.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...