Подписаха договора за продажбата на Евробанк

25.01.2005 | 08:24
по статията работи: econ.bg
Цената на сделката е между 40 и 50 млн. EUR

Гръцката Piraeus Bank и Петрол АД подписаха договор за покупко-продажба на Евробанк, съобщи Митко Събев, председател на надзорния съвет на Евробанк. Договорът е подписан вчера. Цената на сделката не бе съобщена официално. Според запознати обаче тя е между 40 и 50 млн. EUR. Това е втората банкова сделка през последните три месеца, след като на 3 ноември 2004 г. беше подписан договор за покупка на Хебросбанк от Bank Austria Creditanstalt и HVB Bank Biochim.

Евробанк управлява активи за 382.584 млн. лв. към края на септември 2004 г. по данни от отчета на банката в БНБ. Собственият й капитал е 30.085 млн. лв., а чистата й печалба за деветте месеца на миналата година възлиза на 3.523 млн. лв. Активите на Piraeus Bank-клон София, поделението на гръцката банкова група в България, към края на септември са 357.248 млн. лв.

Осъществяването на първата банкова сделка за годината потвърди прогнозите за консолидации и преструктурирания в българския банков сектор. Само за три месеца две банки бяха продадени от акционерите си на авторитетни международни банкови групи. Като потенциални купувачи в сектора се сочат още Пощенска банка, SG Експресбанк, от евентуална възможност на пазара биха се възползвали и Булбанк, и ОББ, както самите те са заявявали.

Това е третата смяна на акционерната собственост на Евробанк. Тя е създадена през 1994 г. Тогава името й е ТБ "Моллов". През 1997 г. 92% от капитала на банката са закупени от словашкия инвестиционен фонд Истрокапитал. През 2001 г. започнаха разговори и проучвания за продажба на дела на словашкия фонд на Петрол АД. През 2003 г. 95.1% от капитала на банката станаха собственост на Петрол, за което бяха платени 14.5 млн. лв. От лятото на 2004 г. се заговори, че гръцката Piraeus Bank проявява интерес към Евробанк. Впоследствие слуховете се потвърдиха и вчера в крайна сметка бе сключен договорът за покупко-продажба на банката.

До 2002 г. Петрол и Нафтекс България холдинг /сега Петрол холдинг/, управлявани от Митко Събев, контролираха мажоритарния пакет в Нефтинвестбанк /сега Инвестбанк/. Останалата част от банката беше собственост на Феста холдинг на Петя Славова /председател на надзорния съвет на Инвестбанк/ и други фирми. В края на 2002 г. Събев обяви, че Петрол се оттегля от банката. След това той поиска разрешение от Банков надзор на БНБ Петрол да изкупи дела от 85.35% на Еврокапитал България в Евробанк. Чрез Еврокапитал България словашкият фонд Истрокапитал беше мажоритарен собственик на банката. Преди Петрол да стане собственик на Евробанк през 2000 г., Истрокапитал започна преговори за продажбата на Евробанк с консорциум от чуждестранни финансови институции - Commerzbank, Европейската банка за възстановяване и развитие, Международната финансова корпорация /IFC/, германската банка DEG и международния фонд за микрокредитиране IMI. Консорциумът беше предложил 20 млн. лв. за мажоритарния пакет акции. През пролетта на 2001 г. словаците поискаха 24 млн. лв. - цена, която не бе приета от чуждестранния консорциум, и в крайна сметка не се стигна до сделка. През есента на същата година този консорциум създаде своя банка у нас - ПроКредитБанк.

Групата на Piraeus Bank присъства в България от 1992 г., когато създава Piraeus Bank-клон София.  През есента на 2003 г. от българското поделение обявиха, че планират разширяване на клоновата мрежа у нас, диверсификация на банковите услуги за корпоративния сектор и пренасочване към банкирането на дребно. Групата на Piraeus Bank е една от най-динамично развиващите се финансови институции в Гърция и една от трите най-големи частни банки в южната ни съседка. От 1998 г. насам е придобила редица банки - гръцкото поделение на Chase Manhattan, Macedonia-Thrace Bank, гръцкото поделение на Credit Lyonnais, гръцката Hiosbank, поделението в Гърция на National Westminster Bank, мажоритарен дял в бившата държавна банка Hellenic Industrial Development Bank-ETBA Bank. Групата има свои клонове и представителства в Ню Йорк /Marathon Bank/, Лондон, Албания /Tirana Bank/, Румъния /Piraeus Bank Romania/, Кипър, пет клона в България. Piraeus Bank беше и един от основните кандидати при приватизацията на Банка ДСК. Тя подаде първоначална оферта за 100% от капитала на ДСК, но 15 минути преди крайния срок за подаване на окончателните оферти се отказа да наддава заради сложната геополитическа обстановка. Тя участваше и в консорциум при продажбата на Булбанк през 2000 г.

Митко СЪБЕВ, председател на надзорния съвет на Евробанк:
Идеята  за продажба на банката дойде от Piraeus Bank. Проявиха интерес и започнахме разговори. С Piraeus Bank работим много добре. Най-вероятно ще бъдем и партньори с по-тесни взаимоотношения. От една страна, те развиват своята клонова мрежа, от друга, ние считаме, че развитието на кредитната ни карта Транскард може да бъде успешно, ако не е обвързана с конкретна банка. Така логично стигнахме до извода, че е по-добре да продадем банката. /в-к Пари

ECON.BG

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....