Подразделението на „Росатом“ - „Атоменергомаш“ изработи корпуса на реактора за Втори блок на Беларуската АЕЦ

01.11.2016 | 17:35
по статията работи: econ.bg
„Корпусът на реактора премина успешно всички етапи на контрол и се предава на нашите партньори в точно установените срокове“, подчерта генералният директор на АО „Атоменергомаш“ Андрей Никипелов
Подразделението на „Росатом“ - „Атоменергомаш“ изработи корпуса на реактора за Втори блок на Беларуската АЕЦ
Снимка: под лиценза на creative commons

Машиностроителното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“ – АО „Атоменергомаш“, завърши изработването на корпуса за реактора за Втори енергоблок на Беларуската АЕЦ. На 31 октомври от производствената площадка на филиала  на „АЕМ-технологии“ – „Атоммаш“, в град Волгодонск в Ростовска област той бе подготвен за експедиция към поръчителя. 

„Корпусът на реактора премина успешно всички етапи на контрол и се предава на нашите партньори в точно установените срокове“, подчерта генералният директор на АО „Атоменергомаш“ Андрей Никипелов.

Изработването на реакторната установка изисква уникална високотехнологична компетентност, която притежават само няколко държави в света. „Атоменергомаш“ е единствената компания в Русия, която произвежда пълния комплект на ядрена установка за АЕЦ, включваща реактор, парогенератори, главна циркулационна помпа и др. В компанията е съсредоточена цялата производствена верига – от проектирането до предаването на готовата продукция до поръчителя. Проектът за реакторната установка е разработен от влизащото в „Атоменергомаш“ предприятие АО „ОКБ Гидропрес“, което осъществява авторския надзор и конструкторското проследяване. 

Производственият цикъл за изработка на корпуса на реактор ВВЕР-1200 от момента на началото на производството на заготовките до предаването му продължава 36 месец. На всеки етап основен приоритет са въпросите за качеството на изработката и безопасността в хода на последващата експлоатация. Общият план за качеството се състои от 315 контролни точки. В 86 от контролните операции взимат участие представители на поръчителя и специализирани упълномощени организации. Като цяло около една трета от производствения цикъл се пада на контролните операции.

Теглото на реактор ВВЕР-1200 надхвърля 330 тона, височината му е 13 метра, а диаметърът – 4,5 метра. Транспортирането до Беларуската АЕЦ е сложна логистична операция. От завода производител корпусът на реактора ще бъде доставен със специализирана автомобилна техника до кея на Цимлянското водохранилище в град Волгодонск. Там започва речният етап до Нововоронеж. Оттам до Островец той ще бъде превозен по железопътна линия със специализиран транспортьор.

Беларуската АЕЦ се строи по руски проект от най-новото поколение „3 плюс“ поколение с два енергоблока с ВВЕР-1200 с обща мощност от 2340 мегавата и се реализира на 18 км от град Островец (Гродненска област, Беларус).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...