Под 14% са българите са наясно какво представлява цифровизацията

03.10.2012 | 14:44
по статията работи: Елица Елефтерова
Това е един от основните проблеми в тази сфера, отчете шефът на КРС
Под 14% са българите са наясно какво представлява цифровизацията

Под 14% са българите са наясно какво представлява цифровизацията у нас. Това посочи председателят на комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков по време на дискусионната платформа "Година преди старта: Дигитална България", която се проведе в столичния хотел "Анел".

Според него това е един от основните проблеми на цифровизацията, която за него е възможност за алтернативен избор, а е необходимо услугите да имат алтернатива.

Божков постави и няколко проблема при цифровизирането на страната. Първо това е законодателната рамка, която според него се промена, но процесът тече твърде бавно и на фона на приближаващата се крайна дата ние все още сме в неговото начало.

Трябва да се осигури и финансирането на самия проект. Като пример беше посочена нуждата да се плати на първия мултиплексен оператор, който е инвестирал в първата фаза на дигитаризацията на страната, но все още очаква да му се плати.

Божков изрази съмнение, че може и да не стигне физически времето до крайния срок за всички детайли по процеса на дигитарлизиране. Той изрази увеленост, че КРС ще си свърши работата.

Какво точно представлява цифровизацията 

Това е процес на преминаване от аналогово ефирно излъчване към цифрово ефирно. В Западна Европа страните, които осъществяват прехода, предвиждат т. нар. симулкаст период, при който работят едновременно аналогова ефирна телевизия и цифрова ефирна телевизия. У нас също се предвижда период на симулкаст - той ще продължи около 1 година. Така всички потребители ще имат време да се запознаят какъв приемник трябва да си купят, за да гледат цифрова телевизия.

През периода на симулкаста правителството трябва да проведе широка информационна кампания, с която да запознае гражданите с ползите от процеса на цифровизация на телевизията и да ги предупреди, че след периода на симулкаста ще трябва да си купят така нар. сет топ бокс, за да могат да гледат телевизия. Също така правителството трябва да осигури приемници за социално слабите граждани. Те ще се закупуват с помощта на държавата и фирмите изграждащи мултиплексите.

Друга роля на правителството и в частност на Съвета за електронни медии (СЕМ) е даването на т.нар мъст енд кери лицензии. Те са за ефирните аналогови телевизии, които излъчват в момента. Те ще се качат на мултиплексите с предимство пред другите кабелни телевизии. Така още в началото на цифровизацията на телевизията българина ще може да гледа с цифрово качество български телевизии без да плаща месечни такси и абонаменти. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...