Наистина има болни, но от 17 млн. болнични половината са фалшиви. Когато масово не се работеше през 2009 г., имаше най-голям брой болнични. Това означава, че държавата абдикира. Не могат да възложат на мен като работодател да контролирам издаването на болнични листа. Това не е наказание – 90% от болничните са за три дни. Защо трябва да осигурявам втори път за тези три дни.
Това каза пред bTV бизнесменът Красимир Дачев във връзка с предложението да се изплаща само 50% от заплатата през първите три дни от болничния.
По думите му "болнични се взимат около 15 септември или по новогодишните празници, те са повече от 50%. Системата е ерозирана, защото тя е корумпирана за болнични и инвалидни. Не забравяйте, че сме една много изостанала икономика и трябва да изберем дали да инвестираме в нея или в заплати. Много лесно се вдигат заплати ако не инвестираш."
"Нямаме шанс за Шенген ако не приближим 60% ниво на заплащане и БВП на глава на населението и заплати, ако това не стане през следващите 5 години нямаме никакъв шанс." допълни още той.
Според председателя на КНСБ Пламен Димитров не е това начинът да се борим с фалшивите болнични:
"Защо, когато съм болен ще ме наказвате с половин заплата? Ще изхождаме от това че някой злоупотребява? Масова практика в ЕС е да има изчаквателен период. Има празни дни, които никой не плаща, нито работодателя, нито НОИ. В Англия е първия ден, него никой не го плаща. Трябва да се замислим. Механизмът е друг, който създава превенция. Трябва да се върнем към основния механизъм – намалихме на 70% и бизнесът го прие, както го приеха всички държави."
Припомняме, че според предложение на правителството, от 1 януари, 2018 година фирмите ще плащат само 50% от осигурителния доход за първите три дни вместо сегашните 70%, а НОИ ще продължи да плаща от четвъртия ден нататък в размер на 80%, както е в момента.