Получен е втори неподписан сигнал срещу Виолета Марковска

02.11.2012 | 16:08
по статията работи: Теодора Пенева
Искра Фидосова информира ЕК за изслушването на конституционния съдия в правната комисия
Получен е втори неподписан сигнал срещу Виолета Марковска

Иван Костов е получил втори неподписан сигнал срещу новоизбрания конституционен съдия Венета Марковска, предаде Агенция „Фокус“. Става въпрос за документи, с които се посочва, че защитната реакция на Марковска по отношение на първия сигнал не се е основавала на реални факти.

По думите на Костов този сигнал е получен и от други народни представители. "Някой спори с нея, през нас се опитва да ни вкара в този спор”, смята председателят на партия ДСБ.

По отношение на първия сигнал срещу Марковска Костов заяви, че той не е анонимен – в него е посочено име. Според „синия“ депутат този, който го е внесъл, може би е трябвало да се позове на направеното по темата журналистическо разследване. Все пак това било „дребно основание“, за да се пренебрегне сигналът.

„Този сигнал дойде до мен, и аз разбрах, че всички председатели на парламентарни групи са го получили, получила го е и Цецка Цачева, и председателят на правната комисия Искра Фидосова. Имали са време да го погледнат. Този човек може да се свърже и с медиите”, каза още Иван Костов.

На въпрос защо никой не е поставил въпроса за сигнала преди изслушването на Венета Марковска и преди избора ѝ за конституционен съдия, той отговори, че от Синята коалиция са били ангажирани с кандидатурата за конституционен съдия на Екатерина Михайлова. По тази причина те не са взели отношение по темата, за да не се сметне това като „някакъв собствен интерес“.

Невзимането на отношение по сигнала от страна на другите политически сили народният представител от Синята коалиция обяснява с това, че те са сформирали коалиция, за да гласуват за нея. Костов беше категоричен: „ГЕРБ, ДПС и БСП застанаха зад тази кандидатура. Има тройна коалиция“.

От своя страна народният представител от Коалиция за България Румен Петков заяви, че няма нито един реален автор зад „всички сигнали, които се размахват в парламента срещу г-жа Марковска“.

По думите му има няколко неща, които правят впечатление около тези сигнали. Първо, че те са анонимни или от граждани с неустановена самоличност.

„Има подписи на измислени герои, но реален човек, който да се изправи с лицето си, и да каже първо, второ, трето, няма“, заяви Румен Петков. Интересно било още, че всички тези анонимни сигнали пристигат при Иван Костов.

Депутатът от Коалиция за България изтъкна също, че е впечатлен от факта, че една от атаките срещу новия съдия в Конституционния съд е, че познава лично адвокат Румен Еленски, тъй като „всеки съдия познава поне по 500-600 адвокати“. А една от причините за атаката срещу Еленски била и фактът, че като член на Централната избирателна комисия (ЦИК) от квотата на БСП и Коалиция за България той е бил един от нейните авторитети.

Румен Петков определи „атаката“ срещу Венета Марковска като „абсолютно нехигиенична“.

Междувременно стана ясно, че председателят на Комисията по правни въпроси Искра Фидосова е изпратила писмо до президента на Европейската комисия (ЕК) Жозе Барозу, в което го информира за изслушването на Марковска от 1 ноември 2012 г.

В писмото се посочва, че от всички безспорни факти и данни, представени на депутатите в комисията от компетентните държавни органи, може да се направи извод за безукорното поведение на бившия зам.-председател на Върховния административен съд (ВАС) като магистрат.

„На заседание на Комисията по правни въпроси, проведено на 1 ноември 2012 г., беше изслушана г-жа Марковска, която подчерта, че полученият сигнал е донос, засяга въпроси, касаещи семейното и имотното й състояние, а тя всяка година подава декларация за имотното си състояние пред Сметната палата, която не е установила несъответствие относно притежаваните от нея имоти. Категорично заяви, че никога не е имала среща с министъра на вътрешните работи или с негови заместници по повод визирания в анонимния сигнал инцидент със служители от същото министерство“, започва писмото на Фидосова.

В него тя разказва за представените от Марковска опровержения срещу нанесените ѝ обвинения. Според конституционния съдия изнесеното твърдение, че познанството ѝ с адвокат води до конфликт на интереси, е нелепо, тъй като ВАС заседава в различни тричленни или петчленни състав и е невъзможно тя да повлияе на останалите членове от състава при приемането на решение по конкретен спор.

Посочва се още, че Марковска е представила в оригинал удостоверения от Висшия съдебен съвет (ВСС), че няма срещу нея няма постъпили сигнали и жалби в Комисията по професионална етика и превенция на корупцията към ВСС, както и други аналогични документи.

Припомняме ви, че в сряда (31 октомври 2012 г.) депутатите избраха Анастас Анастасов за конституционни съдии по квотата на Народното събрание. Анастасов беше предложен от народните представители Цецка Цачева, Красимир Велчев, Искра Фидосова, Цвета Караянчева и Тодор Димитров. Кандидатурата на Венета Марковска пък беше предложена от Дарин Матов, Димитър Чукарски и Венцислав Върбанов.

По-късно през деня от Европейската комисия (ЕК) обявиха, че е възможно да бъде изготвен допълнителен доклад за правосъдието и вътрешните работи в България преди края на следващата година, ако се прецени, че ситуацията го налага. От комисията заявиха, че считат, че има сериозни съмнения за търговия с влияние и корупция по отношение на един от кандидатите.

Реакцията на ЕК беше предизвикана от сигнала срещу съдия Венета Марковска, който бе получен в правната комисия на Народното събрание. Той бе изпратен от лице с име Георги Колев и до голяма степен преповтаряше твърденията в материал, публикуван от две български медии преди две години и половина. В него бяха посочени обстоятелства около ареста на приятеля на Марковска - Георги Георгиев и последващото уволнение на полицаите, които го бяха задържали. Осветяването на случая и обстоятелството, че уволнението е дошло след среща на магистрата с висш представител на МВР, принуди вътрешния министър Цветанов да възстанови полицаите на работа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...