Полша и Словения също няма да ратифицират ACTA

18.02.2012 | 08:00
по статията работи: Петър Чернев
Премиерът на Полша призна, че е сгрешил като е подкрепил споразумението
Полша и Словения също няма да ратифицират ACTA
Снимка: Morguefile.com

Още 2 страни в Европа няма да ратифицират спорното споразумение ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement или Търговско споразумение за борба с фалшифицирането). Припомняме ви, че по-рано тази седмица българското правителство спря официално процедурата по приемане на документа, а в Германия беше взето решение процесът да бъде забавен.

Полският премиер Доналд Туск заяви в петък, че неговата страна няма да ратифицира АCTA, предаде Асошиейтед прес. Той подчерта, че е сгрешил, като е подкрепил документа в миналото. Споразумението предизвика гневните реакции на интернет потребителите, информира БТА.

Изявлението на Туск е победа за местните активисти, които организираха седмици наред протести срещу ACTA. Критиците на договора казват, че той ще накърни свободата на словото и личната неприкосновеност в интернет. Полша подписа АCTA миналия месец заедно с още 21 страни от ЕС. Церемонията се състоя на 26 януари в Токио,
припомня Франс прес.

Полският премиер поясни, че страната му се отказва от първоначалните планове да ратифицира договора. Той призова освен това и лидерите на Европейската народна партия, която е най-голяма в  Европейския парламент, да отхвърлят ACTA, предаде Франс прес. Призивът беше отправен в писмо до лидерите на националните партии, представени в ЕНП.

По-рано през деня стана ясно, че словенското правителство е спряло ратифицирането на АСТА, предаде агенция Асошиейтед прес. Министърът на образованието Радован Жеряв каза, че правителството ще замрази ратификацията на документа "колкото е възможно по-скоро".

Местните медии посочват, че повечето от управляващите, а и от опозиционните партии в Словения са "за" замразяване на ратификацията. Те също така смятат, че няма причина за хакерски нападения на техните сайтове от страна на групата "Анонимус", която заплаши, че ще нападне и сайта на правителството.

Противниците на споразумението АСТА в Словения твърдят, че то не носи по-висока степен на защита на авторските права в интернет, а само засилва позициите на големите корпорации и издатели. Те бяха свикали за нови демонстрации срещу споразумението.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...